nahoru

Čech, který chtěl bojovat za Islámský stát, dostal 3 roky vězení. Znovu by to prý neudělal

ČTK24. února 2017 • 11:50
U Krajského soudu v Plzni začal 8. února proces s Janem Silovským obžalovaným z přípravy teroristického útoku.
U Krajského soudu v Plzni začal 8. února proces s Janem Silovským obžalovaným z přípravy teroristického útoku.
• foto: 
ČTK

Krajský soud v Plzni dnes poslal dvaadvacetiletého Jana Silovského ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku na tři a čtvrt roku do věznice s dohledem. Silovský je první Čech souzený za to, že se chtěl přidat v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát (IS). 

Zároveň soud uložil Silovskému ochranné ambulantní psychiatrické léčení, což navrhoval státní zástupce i obhajoba. Podle obžaloby z prosince 2016 hrozilo Silovskému za přípravu teroristického útoku 12 až 20 let vězení, případně doživotní vězení.

Sebevražda Západu: Čísla a data dokazují propojení islamismu, terorismu a migrace

Státní zástupce ale v závěrečné řeči navrhl posuzovat jednání obžalovaného podle nově platného doplnění trestního zákoníku jako podporu a propagaci terorismu ve stadiu přípravy, kde hrozí trest tři až 12 let vězení. Soud se k této kvalifikaci přiklonil.

Žalobce navrhoval čtyřleté vězení, obhajoba zproštění obžaloby, případně podmíněný trest. Sám Silovský v závěrečné řeči vyjádřil lítost nad tím, že chtěl odjet do Sýrie, znovu by to už neudělal, řekl dnes v jednací síni.

Trump má pravdu, bojovníci Islámského státu patří na Guantánamo!
Jiří X. Doležal 10. února 2017 • 13:18

Trump má pravdu, bojovníci Islámského státu patří na Guantánamo!

Íránská šachová kráska se vzepřela režimu - odmítá hrát v hidžábu. Vyhodili ji z…

ČTKSenátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější