Hitlerův telefon byl vydražen za neuvěřitelných 6 milionů korun | Reflex.cz
nahoru

Hitlerův telefon byl vydražen za neuvěřitelných 6 milionů korun

Tereza Stonišová21. února 2017 • 12:30
Telefon, který používal Adolf Hitler během 2. světové války.
Telefon, který používal Adolf Hitler během 2. světové války.
• foto: 
Archív / Profimedia.cz

Červený telefon s ciferníkem vyrobený ve 40. letech v Německu si na aukci koupil neznámý nadšenec za 6 076 000 korun. Telefon užíval během 2. světové války nacistický diktátor Adolf Hitler.

Telefon objevili sovětští vojáci v bunkru, kde Adolf Hitler spáchal spolu se svou manželkou Evou Braunovou sebevraždu. Sovětští vojáci jej odnesli a dali jej jako dar britskému důstojníkovi, siru Ralphu Raynerovi, jednomu z nejvýraznějších britských důstojníků, jehož kariéra sahá až k 1. světové válce.

Tehdy sloužil ještě jako řadový voják v Indii, později se v barvách britského impéria účastnil afgánských válek. Jeho jméno se dostalo do povědomí široké veřejnosti právě až v souvislosti s jeho vstupem do bunkru Adolfa Hitlera, kam vkročil sir Ralph jako jeden z mála.

Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi

Sir Ralph pak červený bakelitový telefon, na němž nechybí vyrytá svastika a také jméno Adolf Hitler, odvezl do Velké Británie. Hitler pomocí tohoto telefonu vydával rozkazy svým důstojníkům, má se tedy za to, že tento červený bakelitový telefon byl jakýmsi nacistickým „nástrojem zkázy“, jak uvedla sama aukční síň, která jej prodala.

Alexandrova aukční síň v Londýně prodávala spolu s telefonem také porcelánovou sošku německého ovčáka, která se rovněž nacházela v Hitlerově vlastnictví. Figurku psa si koupil podle informací, které zveřejnila britská BBC, jiný kupec. Zaplatil za ni téměř tři čtvrtě milionu korun.

Trapné snímky, které neměl nikdo vidět. Prohlédněte si fotky zakázané samotným Hitlerem
Neznámé fotografie Hitlera, jeho milenky Evy Braunové a dalších nacistů se prodaly v …Klíčová slova: Adolf Hitler, telefon, dražba


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,020
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější