Geert Wilders, favorit voleb v Nizozemsku, zcela rozboural kampaň, odmítá televizní debaty | Reflex.cz
nahoru

Geert Wilders, favorit voleb v Nizozemsku, zcela rozboural kampaň, odmítá televizní debaty

Daniel Baret20. února 2017 • 09:30
Geert Wilders
Geert Wilders
• foto: 
Reuters

Geert Wilders, jeden z nejhlasitějších evropských odpůrců islamismu, který by chtěl ve své zemi zakázat mešity i Korán, zcela rozboural letošní předvolební kampaň v Nizozemsku. Odmítl se zúčastnit už dvou televizních debat. Přitom je favoritem voleb, které se uskuteční již 15. března.

První „premiérská debata“, která se měla uskutečnit 26. února v televizi RTL zkrachovala poté, co stanice porušila předchozí dohodu, že pozve na diskusi čtyři strany, ale pak přidala další a tím upravila pravidla. Wilders proto odmítl účast a poměrně překvapivě ho následoval i jeho největší soupeř, premiér Mark Rutte. Debata pak byla zrušena, neměla by bez dvou nejsilnějších stran smysl. Přitom média a průzkumné agentury ji považovaly za velmi důležitou. Při minulých volbách v roce 2012 se na ni dívalo přes 1,2 milionu lidí.

Nizozemská média pak spekulovala, co se stane v následujících třech televizních debatách, kterých se měl Wilders zúčastnit. Jenže vůdce Strany pro svobodu v neděli zrušil účast i v druhé televizní debatě, která se má uskutečnit 5. března v divadle Carré v Amsterdamu. Tu organizují televize RTL Nieuws, rádio BNR rádio a nejpopulárnější zpravodajský časopis Elsevier. Důvod Wildersova odstoupení byl ale zvláštní.

Odložte své mobily u jídla, nedostatek dialogu povede k válkám, varoval papež František

Wilderse rozzlobilo, že stanice RTL odvysílala rozhovor s jeho bratrem Paulem, který jej v některých věcech kritizuje. Politik pak na Twitteru napsal, že „RTL je neuvěřitelná špína a spodina, která zatahuje do kampaně jeho rodinu“.

Zda bude i další očekávaná předvolební televizní debata v Nizozemsku proto zrušena, se zatím neví. Těsně před volbami, 13. a 14. března, se mají uskutečnit ještě poslední dvě. Teď není jasné, zda alespoň na ně Wilders přijme pozvání.

Podobně jako americký prezident Donald Trump, používá i Geert Wilders jako hlavní komunikační nástroj Twitter (pod heslem Stop Islám). Na něm má momentálně přes 771 tisíc sledujících. Nastoluje tím často sám agendu, o které se bude psát a vysílat a obchází tím tradiční média.

Pane Lavrove, studenou válku jste vzkřísili vy!
Jiří X. Doležal 19. února 2017 • 16:30

Pane Lavrove, studenou válku jste vzkřísili vy!

Samantha Cameronová promluvila o smrti svého syna. „Ivanova smrt změnila manželovu…

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,080
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější