nahoru

Pane Lavrove, studenou válku jste vzkřísili vy!

Jiří X. Doležal19. února 2017 • 16:18
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
• foto: 
Profimedia.cz

Ministr zahraničí Ruska, věrný druh Vladimira Putina Sergej Lavrov se pustil do Severoatlantické aliance. Prý její myšlení odpovídá období studené války. To je pravda - vždyť také studená válka proti Západu zahájená Ruskem už léta zuří!

Ministr Sergej Lavrov v sobotu těžce zneuctil NATO. Je to podle jeho vyjádření instituce zastaralá, která se nedokázala zbavit myšlení z dob studené války. Ano, to je pravda. A je to dobře, protože další kolo studené války Rusko už několik let potichu vede.

První takovou opravdu vážnou událostí, která ukončila iluzi klidu v Evropě a konce studené války, byla ruská anexe Krymu. Byť se nejednalo o přímý útok na člena NATO, šlo o porušení územní celistvosti cizí země, a navíc země, které se začala orientovat na Západ, i když dle názoru Rusů neoddiskutovatelně patří do sféry ruského vlivu.

Další moment, signalizující začátek nové studené války, bylo zahájení bojů na východní Ukrajině. Střety mezi ukrajinskou armádou - prozápadní silou - a proruskými vzbouřenci placenými Putinem jsou typickým konfliktem by proxy. Nerozdávají si to tam spolu Rusové a Ukrajinci, ale v zastoupení Východ a Západ. Doněck ukazuje, že Putinova studená válka proti Západu může snadno v choulostivějších regionech přejít do války horké.

Ruští hackeři v USA i v ČR způsobili obrovskou paniku. Pokud vím, nikdy takový proval, jako hack mailů Demokratické strany v USA či Ministerstva zahraničí naší země ještě nenastal. Šlo o neoddiskutovatelný útok plně v rámci studené války - v kyberprostoru se nestřílí, ale válka to je přesto.

Stovky prokremelských webů a falešných facebookovských účtů ukazují, že u nás zuří studená válka, byť pokročilejšími prostředky, i na propagnadistickém poli stejně jako v padesátých letech. Těsné přelety ruských letadel kolem lodí či letadel Aliance či mise ruských strategických bombardérů kolem západní Evropy pak ukazují, že se už chřestí i opravdovými, nejen kybernetickými zbraněmi. Takže studená válka je to se vším všudy znovu - díky Rusku.

Takže pane Lavrove, ano. My, NATO, máme podobné myšlení jako za studené války, protože tu studenou válku jste Vy a Putin vzkřísili a vedete ji proti nám. Je to v úplnosti vaše vina. Tak nám za to prosím alespoň nenadávejte.

 

 Klíčová slova: jxd, Rusko, komentáře, NATO, lavrovDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
26,150
21,740
30,340
Nejčtenější