Zeman podepsal protikuřácký zákon, který možná skončí u Ústavního soudu | Reflex.cz
nahoru

Zeman podepsal protikuřácký zákon, který možná skončí u Ústavního soudu

ČTK14. února 2017 • 14:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal takzvaný protikuřácký zákon. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Od 31. května bude platit absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Norma možná skončí u Ústavního soudu, napadnout ji chce místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Prezident svůj podpis avizoval už v lednu. V minulosti několikrát řekl, že tak učiní kvůli tomu, že je jako kuřák ve střetu zájmu.

Norma má zavést také zákaz kouření i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Tyto cigarety budou podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) povoleny naopak v kavárnách, barech i restauracích. Výjimku budou mít i vodní dýmky. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

Zákaz kouření a svoboda: Sociální stát je nebezpečný, když začne plodit fanatiky

Zákon zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, nelze-li vyloučit jejich zakoupení osobami mladšími 18 let. Návrh počítá se sankcemi ve formě zákazu činnosti až na dva roky za porušení zákazu prodeje cigaret mimo vybraná místa nebo osobě mladší 18 let, případně za prodej alkoholu podnapilému člověku. Také toto ustanovení bylo předmětem námitek, že hospodští nebudou mít možnost podnapilost zjišťovat.

Norma podle ministra rozšiřuje okruh míst, kde bude zakázán prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholických nápojů, například o pojízdné prodejny. Zákon rovněž zvyšuje sankce za prodej tabákových výrobků a alkoholu. Například v případě prodeje cigaret dětem vládní předloha počítá až s dvoumilionovou sankcí. "Navrhované sankce mají působit především preventivně před porušováním povinnosti. Cílem není trestat," zdůraznil v lednu ministr.

Naděje pro nás kuřáky: Hostinští, vyhlaste iniciativu Electronic Cigarette Friendly!
Kouřit, nebo nekouřit? Nenechme si omezovat svobodné rozhodování, i když žijeme nezdravě!

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,250
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější