Německo a Merkelová ohlašují konec stejně rychlé integrace EU. Co to bude znamenat pro Česko? | Reflex.cz
nahoru

Německo a Merkelová ohlašují konec stejně rychlé integrace EU. Co to bude znamenat pro Česko?

Daniel Baret6. února 2017 • 12:00
Angela Merkelová
Angela Merkelová
• foto: 
Profimedia.cz

Po několika letech oťukávání se německá kancléřka Angela Merkelová podle všeho rozhodla, že cesta stejné integrace zemí Evropské unie je skutečně nerealizovatelná. Kancléřka se podle dostupných zdrojů rozhodla prosadit téma „dvourychlostní EU“, tedy to, že ne všechny země se musí zavázat ke všem integračním krokům, například k jednotné měně euro, do deklarace, která má být přijata už v březnu v Římě.

O takzvané dvourychlostní Evropě hovoří opakovaně a dlouho především Německo, Francie, státy Beneluxu či předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten již v listopadu 2015 tvrdil, že „jednoho dne musíme přehodnotit evropskou architekturu. Jedna skupina zemí bude ve všech věcech postupovat společně, zatímco ostatní se budou pohybovat po oběžné dráze odlišné od centra“.

Tato doba se podle všeho rychle přibližuje. Přispěly k ní nejenom problémy s jednotnou měnou, ale také migrační krize, konflikt na Ukrajině i odchod Velké Británie z EU. Nejnověji také zvolení Donalda trumpa americkým prezidentem. I Merkelová pochopila, že ani Německo úplnou politickou a ekonomickou integraci Evropy už neprosadí.

Kolaps civilizace: Imigranti, Merkelová a Trump
Jiří X. Doležal 29. ledna 2017 • 01:14

Kolaps civilizace: Imigranti, Merkelová a Trump

„Určitě jsme se poučili z posledních let, bude existovat Evropská unie s různými rychlostmi, ne všichni se budou podílet pokaždé na všech fázích integračního procesu,“ řekla Merkelová po pátečním summitu na Maltě.

O tom, co si právě Německo, nejsilnější stát EU pod slovy „dvourychlostní Evropa“ konkrétně představuje, se zřejmě dozvíme již v březnu v takzvané Římské deklaraci, která má popsat, jak se bude Evropská unie vyvíjet v příštích zhruba deseti letech. Špičky unijních zemí se koncem března sejdou v italském hlavním městě a tam si připomenou 60. výročí podpisu Římských smluv, základního stavebního kamenu evropské integrace.

Zda bude tento základní kámen nahrazen jiným, jen uvidíme. Bude to ale velmi důležité i pro Českou republiku. Ta se sice zavázala přijmout euro, ale veřejnost je proti. Sobotkova vláda tvrdí, že euro máme výhledově přijmout. Některé politické strany si ovšem myslí, že má být k této závažné otázce vyhlášeno referendum.

70 procent Němců chce zakázat muslimské burky, v Británii je to polovina lidí, ale v…
Rána pro Merkelovou: CDU opustila kvůli migraci Erika Steinbachová, jedna z…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější