Rána pro Merkelovou: CDU opustila kvůli migraci Erika Steinbachová, jedna z nejvlivnějších členek strany | Reflex.cz
nahoru

Rána pro Merkelovou: CDU opustila kvůli migraci Erika Steinbachová, jedna z nejvlivnějších členek strany

Viliam Buchert17. ledna 2017 • 13:30
Erika Steinbachová na archívním snímku společně s Angelou Merkelovou.
Erika Steinbachová na archívním snímku společně s Angelou Merkelovou.
• foto: 
Profimedia.cz

Německá kancléřka Angela Merkelová dostala před podzimními volbami velkou ránu ze své vlastní strany. Erika Steinbachová (73), jedna z vlivných a ctěných členek vládnoucí CDU, oznámila, že opouští stranu, ve které byla od roku 1974. Odchází po dlouhých 43 letech kvůli nezvládnuté migraci. Podle politologů je to pro Merkelovou vážná záležitost, protože se jí bude u mnoha konzervativních členů CDU vysvětlovat jen velmi těžko.

Erika Steinbachová oznámila své rozhodnutí v sobotu v pětistránkovém prohlášení. V něm se rázně ohradila proti imigrační politice Angely Merkelové. Kromě jiného napsala, že uprchlíci přijížděli v posledních letech „nekontrolovaně“ do země, ačkoli mnozí z nich pocházeli z takzvaných bezpečných zemí, kde žádná válka není. Masový příchod imigrantů nepovažuje Steinbachová za „dlouhodobě prospěšný“ pro Německo a dokonce si myslí, že to bude problematické sladit i s platnými právními předpisy.

„Z těchto důvodů musím po více než 40 letech ukončit své členství v CDU, už to není moje strana,“ prohlásila k svému rozhodnutí Steinbachová.

Přitom Erika Steinbachová zná problematiku uprchlíků a jejich problémy s integrací daleko lépe, než většina německých politiků. V letech 1998 až 2014 byla předsedkyní Svazu vyhnanců, která je zastřešující organizací spolků vyhnaných etnických Němců po druhé světové válce z mnoha částí Evropy. Součástí Svazu byli a jsou i Sudetští Němci, vyhnaní z Československa.

Politici lžou, Evropa je pro teroristy rájem. Vrah z Berlína po útoku 4 dny klidně …

Odchod Steinbachové z CDU vyvolal v Německu poprask na politické scéně, protože zůstává jako poslankyně členkou Bundestagu a o její služby se okamžitě začala zajímat antiuprchlická Alternativa pro Německo, která je na vzestupu.

Navíc dlouholetá poslankyně mluví z duše mnoha členům bavorské strany CSU, kteří jsou s CDU v dlouholeté koalici, ale Merkelovou imigrační politiku neustále kritizují. Dokonce se objevily hlasy, aby CSU svého partnera kvůli tomu také opustila.

Jak je vidět, Německo čeká před volbami pořádně horké jaro i léto.

Sluníčkové salto: Merkelová zakazuje burky
Jiří X. Doležal 6. prosince 2016 • 21:36

Sluníčkové salto: Merkelová zakazuje burky

Konec vstřícné Merkelové, chce zakázat zahalování obličeje v Německu
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější