
Erika Steinbachová oznámila své rozhodnutí v sobotu v pětistránkovém prohlášení. V něm se rázně ohradila proti imigrační politice Angely Merkelové. Kromě jiného napsala, že uprchlíci přijížděli v posledních letech „nekontrolovaně“ do země, ačkoli mnozí z nich pocházeli z takzvaných bezpečných zemí, kde žádná válka není. Masový příchod imigrantů nepovažuje Steinbachová za „dlouhodobě prospěšný“ pro Německo a dokonce si myslí, že to bude problematické sladit i s platnými právními předpisy.
„Z těchto důvodů musím po více než 40 letech ukončit své členství v CDU, už to není moje strana,“ prohlásila k svému rozhodnutí Steinbachová.
Přitom Erika Steinbachová zná problematiku uprchlíků a jejich problémy s integrací daleko lépe, než většina německých politiků. V letech 1998 až 2014 byla předsedkyní Svazu vyhnanců, která je zastřešující organizací spolků vyhnaných etnických Němců po druhé světové válce z mnoha částí Evropy. Součástí Svazu byli a jsou i Sudetští Němci, vyhnaní z Československa.
Odchod Steinbachové z CDU vyvolal v Německu poprask na politické scéně, protože zůstává jako poslankyně členkou Bundestagu a o její služby se okamžitě začala zajímat antiuprchlická Alternativa pro Německo, která je na vzestupu.
Navíc dlouholetá poslankyně mluví z duše mnoha členům bavorské strany CSU, kteří jsou s CDU v dlouholeté koalici, ale Merkelovou imigrační politiku neustále kritizují. Dokonce se objevily hlasy, aby CSU svého partnera kvůli tomu také opustila.
Jak je vidět, Německo čeká před volbami pořádně horké jaro i léto.