Zánik světa je blíž o 30 vteřin. Podle hodin posledního soudu jsme dvě a půl minuty od apokalypsy | Reflex.cz
nahoru

Zánik světa je blíž o 30 vteřin. Podle hodin posledního soudu jsme dvě a půl minuty od apokalypsy

ČTK27. ledna 2017 • 11:30
Pomyslné "hodiny posledního soudu" byly posunuty o 30 vteřin.
Pomyslné "hodiny posledního soudu" byly posunuty o 30 vteřin.
• foto: 
Profimedia.cz

Svět se hlavně kvůli zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem podle vědců přiblížil zániku nejvíce od roku 1953. Pomyslné "hodiny posledního soudu" vydavatelé Bulletinu amerických jaderných vědců dnes posunuli o 30 vteřin, a ty tak nyní ukazují na místo tří jen dvě a půl minuty před půlnocí, informoval zpravodajský web BBC.

Zatímco loni ponechali vědci ručičku na stejné pozici jako předloni, letos se ji rozhodli posunout blíž směrem k závěrečné hodině. Vyjádřili tím zvýšení hrozby, že lidstvo postihne apokalypsa.

"Je to historické. Ručička nebyla za posledních 64 let nikdy blíže půlnoci," uvedl fyzik a předseda představenstva bulletinu Lawrence Krauss. V roce 1953 byla minutová ručička po testech prvních vodíkových pum na dvou minutách před půlnocí. Od roku 2015 byla na třech minutách před katastrofou.

Prezident Spojených států Donald Trump upoutal během předvolební kampaně pozornost vědců znepokojivými poznámkami o atomových zbraních a zpochybnil také výsledky výzkumů o klimatických změnách. "Ačkoli se teprve teď ujal funkce, jeho nevázané výroky, neochota naslouchat radám odborníků a pochybné nominace do jeho kabinetu zhoršily už tak špatnou mezinárodní situaci," stojí v prohlášení vědců.

Génius Einstein. Seriál o slavném vědci natáčený v Česku se představuje v první ukázce

K rozhodnutí posunout minutovou ručičkou vědce vedl kromě Trumpa také nárůst nacionalismu po celém světě, pochyby o budoucnosti jaderné dohody s Íránem, množící se kybernetické útoky i zvyšující se počet falešných zpráv na internetu.

Takzvané hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) vytvořili odborníci znepokojení použitím prvních atomových bomb v roce 1947. Tehdy byla minutová ručička, jejíž polohu vědci každoročně aktualizují, na poloze za sedm minut dvanáct. O umístění ručičky na hodinách posledního soudu rozhodují kromě odborníků na fyziku také ekologové a 15 nositelů Nobelových cen. Nejdále od zkázy - 17 minut - bylo lidstvo v roce 1991.

Vědci věří, že se jim povede oživit vymřelý druh tygra kaspického
Vědci objevili můru se zlatou hlavou a malými genitáliemi. Pojmenovali ji po Trumpovi

ČTK



Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější