Kriminalita v Česku loni klesla o 12 procent. Policie zaznamenala i méně vražd | Reflex.cz
nahoru

Kriminalita v Česku loni klesla o 12 procent. Policie zaznamenala i méně vražd

ČTK24. ledna 2017 • 14:15
Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Foit, náměstek policejního ředitele Jaroslav Vild a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek na tiskové konferenci k údajům o kriminalitě v ČR za rok 2016.
Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Foit, náměstek policejního ředitele Jaroslav Vild a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek na tiskové konferenci k údajům o kriminalitě v ČR za rok 2016.
• foto: 
ČTK

V Česku loni meziročně klesla kriminalita o 12 procent na 217.927 trestných činů. Klesající trend policisté zaznamenali třetí rok za sebou. Objasněno loni bylo 116.081 trestných činů, což představuje 53,3 procenta případů. Na tiskové konferenci o tom dnes informovalo vedení policie.

Podle náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda loni klesla kriminalita ve všech krajích včetně Prahy. Podle Vilda může pokles souviset se spokojeností obyvatelstva, zlepšující se ekonomickou situací nebo dobrou prací policie. "V tuto chvíli bychom asi spekulovali. Snažíme se na to přijít a využít situace," řekl Vild.

Při trestné činnosti loni vznikly škody za 24,7 miliardy korun. Policisté naopak zajistili pachatelům trestné činnosti majetek za 9,9 miliardy korun, což bylo podle ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka nejvíc v historii.

Terorismus v Evropě: Poučme se ze zásahu izraelské policie v Jeruzalémě!

Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo téměř 118.000. Jejich počet meziročně klesl o více než 21.000, loni se snížil počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo přes 28.000 a násilných činů 14.233. I v těchto kategoriích šlo proti roku 2015 o pokles.

V loňském roce se v Česku stalo 136 vražd, což byl proti roku 2015 pokles o 19 vražd. Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší od roku 1991, kdy se jich stalo 107. Nejméně vražd se pak stalo v roce 1988, kdy jich bylo o sedm méně. Nejvíce vražd bylo naopak v roce 1998, kdy se jich stalo 313.

Na letišti na Floridě se střílelo, nejméně pět mrtvých a několik zraněných
Kuriózní záchranné akce v Praze: Naháč na náplavce, dítě zaklíněné v topení i žena,…

ČTK


Klíčová slova: Česko, policie, kriminalita


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější