nahoru

Hnutí polonahých aktivistek Femen se rozpadlo, oznámila jedna z jeho zakladatelek

ČTK 23. ledna 2017 • 15:20
Hnutí polonahých aktivistek Femen se rozpadlo, oznámila jedna z jeho zakladatelek
foto: Femen.org

Hnutí Femen, které proslulo skandálními akcemi polonahých aktivistek na Ukrajině, v Rusku i na západě Evropy, se už v roce 2015 fakticky rozpadlo. Od té doby jsou všechny akce už jen vlastními iniciativami jednotlivých demonstrantek, i když se konají pod značkou Femen. Uvedla to jedna ze zakladatelek hnutí Jana Ždanovová.

"Tým, který jsme dřív měli, už neexistuje," řekla Ždanovová ukrajinskému serveru Apostrof.

Ve Francii, Španělsku a na Ukrajině podle ní zůstalo několik aktivistek, které se čas od času pokoušejí cosi podnikat. Všemu ale chybí "systém a koncepce, jaké existovaly na počátku, kdy jsme každý den, bez volna a prázdnin, pracovaly pro blaho naší myšlenky. To vše skončilo," poznamenala aktivistka.

Hnutí Femen v roce 2013 přeneslo své sídlo do Francie, kde ještě působilo dva roky, než podle Ždanovové "vše začalo praskat ve švech a rozpadlo se". "V současnosti Femen už není organizace, ale styl protestu. Prostě si přivlastňují styl protestu, který jsme vytvářely během existence naší organizace," usoudila o nástupkyních.

Hnutí, založené v roce 2008, začínalo protesty, kdy se na veřejných místech náhle zjevovaly do pasu vysvlečené aktivistky s hesly namalovanými na prsou. Tyto akce podnikly také u hlavní moskevské katedrály, u moskevského sídla plynárenského gigantu Gazprom či v jedné volební místnosti během prezidentských voleb.

Hnutí hlásalo boj za práva žen, ale nepovažovalo se za feministické. Aktivistky protestovaly hlavně za svobodu slova, za nezávislost Ukrajiny a proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Sama Ždanovová v roce 2012 protestovala proti návštěvě moskevského patriarchy Kirilla na Ukrajině: na letišti se rozběhla k prelátovi s nápisem "Kill Kirill" na prsou a křičela na něj "Vypadni!". V roce 2014 se vysvlékla na svatopetrském náměstí ve Vatikánu, aby předvedla nápis "Bůh je žena".

V témže roce v pařížském muzeu Grévin s nápisem "Zabijte Putina" na nahých prsou shodila Putinovu voskovou figurínu na zem a probodla ji dřevěným bodcem. Následně ji Francouzi obvinili z obnažování na veřejnosti, soud ale dokázala přesvědčit o své nevině, poznamenal server BBC.

ČTK


Klíčová slova: femen, hnutí, ukrajina, rozpadDiskuse ke článku