Hnutí polonahých aktivistek Femen se rozpadlo, oznámila jedna z jeho zakladatelek | Reflex.cz
nahoru

Hnutí polonahých aktivistek Femen se rozpadlo, oznámila jedna z jeho zakladatelek

ČTK23. ledna 2017 • 15:20
Hnutí polonahých aktivistek Femen se rozpadlo, oznámila jedna z jeho zakladatelek
foto: Femen.org

Hnutí Femen, které proslulo skandálními akcemi polonahých aktivistek na Ukrajině, v Rusku i na západě Evropy, se už v roce 2015 fakticky rozpadlo. Od té doby jsou všechny akce už jen vlastními iniciativami jednotlivých demonstrantek, i když se konají pod značkou Femen. Uvedla to jedna ze zakladatelek hnutí Jana Ždanovová.

"Tým, který jsme dřív měli, už neexistuje," řekla Ždanovová ukrajinskému serveru Apostrof.

Ve Francii, Španělsku a na Ukrajině podle ní zůstalo několik aktivistek, které se čas od času pokoušejí cosi podnikat. Všemu ale chybí "systém a koncepce, jaké existovaly na počátku, kdy jsme každý den, bez volna a prázdnin, pracovaly pro blaho naší myšlenky. To vše skončilo," poznamenala aktivistka.

Hnutí Femen v roce 2013 přeneslo své sídlo do Francie, kde ještě působilo dva roky, než podle Ždanovové "vše začalo praskat ve švech a rozpadlo se". "V současnosti Femen už není organizace, ale styl protestu. Prostě si přivlastňují styl protestu, který jsme vytvářely během existence naší organizace," usoudila o nástupkyních.

15 fotografií jak nahá ukrajinská feministka ukradla ve Vatikánu Ježíška z jesliček

Hnutí, založené v roce 2008, začínalo protesty, kdy se na veřejných místech náhle zjevovaly do pasu vysvlečené aktivistky s hesly namalovanými na prsou. Tyto akce podnikly také u hlavní moskevské katedrály, u moskevského sídla plynárenského gigantu Gazprom či v jedné volební místnosti během prezidentských voleb.

Hnutí hlásalo boj za práva žen, ale nepovažovalo se za feministické. Aktivistky protestovaly hlavně za svobodu slova, za nezávislost Ukrajiny a proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Nahé sexy extremistky ze skupiny Femen parodovaly islamisty

Sama Ždanovová v roce 2012 protestovala proti návštěvě moskevského patriarchy Kirilla na Ukrajině: na letišti se rozběhla k prelátovi s nápisem "Kill Kirill" na prsou a křičela na něj "Vypadni!". V roce 2014 se vysvlékla na svatopetrském náměstí ve Vatikánu, aby předvedla nápis "Bůh je žena".

V témže roce v pařížském muzeu Grévin s nápisem "Zabijte Putina" na nahých prsou shodila Putinovu voskovou figurínu na zem a probodla ji dřevěným bodcem. Následně ji Francouzi obvinili z obnažování na veřejnosti, soud ale dokázala přesvědčit o své nevině, poznamenal server BBC.

Prsa proti fotbalu. Aktivistky z ukrajinského hnutí Femen chtějí zrušit fotbalové Euro…
Ňadra jako nástroj politického nátlaku
Lucie Tomanová 19. září 2011 • 14:59

Ňadra jako nástroj politického nátlaku

ČTK


Klíčová slova: femen, hnutí, Ukrajina, rozpad


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější