Britové učí Čechy chránit kulturní dědictví | Reflex.cz
nahoru

Britové učí Čechy chránit kulturní dědictví

Johana Kudrnová18. ledna 2017 • 14:30
Britové učí Čechy chránit kulturní dědictví
foto: Zamek-uhercice.cz

Britská premiérka Theresa Mayová nedávno ocenila celoživotní práci historičky architektury Barbary Peacockové, jež v roce 2007 založila dobročinný spolek Přátelé českého dědictví (The Friends of Czech Heritage). Spolek se podílí na desítkách restaurátorských prací po celé republice. Mezi největší projekty patřila v posledních letech restaurace zámku v Uherčicích v Jihomoravském kraji.

Prestižní ocenění Points of Light (Paprsky světla) je udělováno ministerským předsedou každý všední den dobrovolníkům, kteří významně ovlivňují život svých komunit a svého okolí. Mezi držiteli ocenění se kromě Peacockové v posledních dnech objevila Britka přinášející živou hudbu na jednotky intenzívní péče, Portugalec, jenž založil prázdninové centrum pro postižené, nebo Bhútánka pomáhající zlepšit životní úroveň dětí na venkově.

Barbara Peacocková se v reakci na udělení ocenění rozhovořila o bohatství českého kulturního dědictví a odhodlanosti Čechů své poklady zachránit před zubem času. V Británii by podle ní budovy, které se v Česku pečlivě restaurují, nechali zbourat. Počiny Peacockové a jejího spolku jsou nepochybně více než chvályhodné, právě toto tvrzení však vzbuzuje nejeden otazník.

Polsko zaplatilo 64 miliard korun za rozšíření národní sbírky. Da Vinciho Dáma s…

Velká Británie je proslulá příkladnou péčí o své památky. Mezi nejznámější a nejuznávanější spolky patří English National Heritage, jež spravuje na 400 historických památek a stojí například za dlouholetou iniciativou označování domů spojených se životem slavných osobností, tzv. modrými plaketami (Blue Plaques).

Pokud se chystáte do Londýna, můžete si dokonce stáhnout mobilní aplikaci, jež vás zavede dál než na Baker Street nebo na Abbey Road. English National Heritage jako jeden z mnoha podobných spolků nabízí celoroční zapojení do restaurátorských, archeologických a jiných dobrovolnických aktivit. Fakt, že se o obnovu zdevastovaných českých památek zajímá spolek založený Brity, tak není překvapivý.

Češi se mají co učit. To dokazuje například i dva roky stará publikace Urbex – Opuštěná místa autorů Barbory Faiglové a Jitky Havlíkové. Fotografie opuštěných chátrajících objektů – továrnických vil z dob rakousko-uherské monarchie, vojenských špitálů narychlo opuštěných v roce 1989 i známějších míst, jako jsou například Barrandovské terasy – dokazují, jak dlouhá cesta ještě naši společnost čeká, než si plně uvědomí historickou a estetickou hodnotu architektury, která nás obklopuje. A nemusí to být jen barokní zámky.

Tehdy a nyní: Satelitní snímky ukazují totalní zkázu východní části syrského Aleppa
Nejnavštěvovanější českou památkou byl loni Pražský hrad, přilákal téměř 2 miliony…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější