Tvrdý kritik islámu a EU, Geert Wilders, vede dva měsíce před volbami v Nizozemsku | Reflex.cz
nahoru

Tvrdý kritik islámu a EU, Geert Wilders, vede dva měsíce před volbami v Nizozemsku

Daniel Baret15. ledna 2017 • 12:20
Předseda krajně pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders čelí obvinění z diskriminace a podněcování k nenávisti vůči marockým přistěhovalcům.
Předseda krajně pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders čelí obvinění z diskriminace a podněcování k nenávisti vůči marockým přistěhovalcům.
• foto: 
EPA

V další významné evropské zemi, Nizozemsku, se přesně za dva měsíce budou konat parlamentní volby. Podle všech posledních průzkumů vede Strana pro svobodu (PVV), v jejímž čele stojí jeden z nejznámějších a nejtvrdších kritiků islámu a přebujelé Evropské unie na kontinentu – Geert Wilders (53).

Podle průzkumů (těm samozřejmě po různých neblahých zkušenostech z jiných zemí nemusíme úplně věřit, ale jiné porovnání před volbami neexistuje) by měla Wildersova strana dostat mezi 20 až 25 procenty všech hlasů. Zpráva agentury Peil z 8. ledna pak hovoří o tom, že by mohla získat kolem 35 křesel v parlamentu, který má 150 míst. Stala by se tak poprvé v historii nejsilnější politickou formací v zákonodárném sboru.

Na druhém místě je zatím podle odhadů Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), kterou vede premiér Mark Rutte. Té se připisují šance na zisk 17 až 20 procent. Další tři strany mají kolem deseti procent.

Protože nizozemská politická scéna je tradičně mimořádně rozdrobená (dnes je v parlamentu zastoupených 11 stran a k tomu ještě nezávislí poslanci) a vlády se někdy sestavují mimořádně těžko, je před volbami vždy otevřenou otázkou, kdo pak vlastně sestaví kabinet. Většina stran ale už dnes říká, že s Wildersem nechtějí na této úrovni spolupracovat.

Ovšem v Nizozemsku jsou poměrně silné antievropské nálady a podle zákona není tak těžké dospět k referendu, které pak musí úřady vyhlásit. To by se mohlo týkat i případného hlasování o vystoupení z EU, což Wilders prosazuje. Tam už jsou šance na jeho úspěch daleko větší.

Semafory v chodníku budou v Německu chránit nepozorné mobilové závisláky

Jenže vláda se pak nemusí výsledkem referenda řídit. To ji ovšem staví do role, kdy odmítá vůli lidu a oslabuje to některé politické strany. I toho Wilders v předvolební kampani využívá.

Například loni v dubnu Holanďané odmítli v referendu (většinovými 61 procenty hlasujících) dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii, kterou musí ratifikovat všech 28 členských států EU. Tato otázka není vyřešena do těchto dnů, protože vláda prosazuje v Bruselu doplňkovou smlouvu, že Ukrajině to neotevírá cestu k plnému členství. Jenže některé organizace v minulých dnech oznámily, že se obrátí na soud, pokud se kabinet rozhodne smlouvu v jakékoli podobě v parlamentu nakonec ratifikovat, protože tím zcela odmítl výsledek referenda. To jen dokazuje komplikovanou situaci na nizozemské politické scéně.

Parlamentní volby se v Nizozemsku uskuteční ve středu 15. března.

Praha je pro turisty stále levná, mezi nejdražší patří v Evropě Kodaň, Londýn či Benátky
V Amsterdamu museli zavřít nejstarší coffeeshop v Evropě, stál příliš blízko školy

Daniel Baret


Klíčová slova: nizozemsko, volby, islám, EU


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější