Pravděpodobný nový ministr zahraničí USA promluvil dost ostře o Rusku | Reflex.cz
nahoru

Pravděpodobný nový ministr zahraničí USA promluvil dost ostře o Rusku

Jan Jandourek13. ledna 2017 • 16:00
Rex Tillerson
Rex Tillerson
• foto: 
ČTK

Podle budoucího ministra zahraničí USA představuje Rusko nebezpečí a musí nést odpovědnost za anexi Krymu. Pro někoho to může být studená sprcha.

Pokud si někdo myslí, že za nového prezidenta USA Donalda Trumpa nastanou nějaké líbánky mezi Moskvou a Washingtonem, musí být poněkud zklamán. Šéfem amerických tajných služeb byl jmenován bývalý republikánský senátor Dan Coats a ministrem zahraničí zřejmě bude Rex Tillerson, který sice proslul dobrými vztahy s Vladimirem Putinem, šlo samozřejmě o byznys, ale jeho poslední výroky nevypadají příliš rusofilsky.

Tillerson řekl v Senátu, že Rusko představuje nebezpečí pro USA a „jeho nedávné činnosti odhlížely od amerických zájmů“.

„Rusko musí nést odpovědnost za své činy, jako je invaze na Ukrajinu,“ řekl během úterního slyšení před senátním výborem pro zahraniční vztahy.

Tillerson dále zákonodárcům řekl: „Naši spojenci v NATO mají právo být znepokojeni ožívajícím Ruskem,“ a konstatoval, že k tomu došlo v období „absence amerického vedení“. Uvedl také, že je třeba „otevřený a upřímný dialog s Ruskem, pokud jde o jeho ambice“. Zvýšená asertivita Ruska má počátek v roce 1991, v době rozpuštění Sovětského svazu, federace euroasijských zemí řízených komunistickou stranou v Moskvě. „Rusko více než cokoli jiného chce obnovit svou roli v globálním světovém pořádku,“ řekl.

Nedivme se a nefňukejme, je přece dávno známo, že Rusko, Čína či USA ovlivňují volby v …

Podle Tillersona není pravděpodobné, že by se USA a Rusko „někdy mohly stát přáteli“, protože hodnoty obou zemí jsou „silně odlišné“. Jsou tu ale společné zájmy ohledně otázek, jež se nesmějí vymknout kontrole.

Tillerson nejspíš zvolil ostřejší slovník, protože čelí kritice od některých zákonodárců, především od Marka Rubia, jenž sám kandidoval v primárkách na prezidenta a pak svou kandidaturu stáhl. Ten má obavy z Tillersonových vazeb na prezidenta Putina. Tillerson nicméně odmítl označit Putina za válečného zločince a řekl: „Já bych tento pojem neužíval.“

Tillerson také uznává, že jsou „dobré předpoklady“, že si Putin byl vědom ruského vměšování v prezidentských volbách roku 2016.

Hollywood nástrojem čínské propagandy? Krátké video vysvětlí, jak se americká studia…

O sankcích proti Rusku řekl, že je třeba je zatím držet, ač si myslí, že poškozují americký obchod. Jeho firma ExxonMobil na nich ztratila stovky miliónů dolarů. Považuje sankce za „mocný nástroj“, ale v jejich pozadí vidí úmysl zabránit Rusku v přístupu k americkým investicím a technologii. Je známo, že v roce 2014 (kdy došlo k anexi Krymu Ruskem), byl ostrým odpůrcem sankcí.

Slyšení před senátory, když chce být Tillerson ministrem, a další reálná politika jsou samozřejmě dvě různé věci, takže na konečné hodnocení si musíme ještě počkat. Zatím to ale nevypadá, že by všechno bylo tak růžové, jak by si někteří putinovci přáli.

(Za použití materiálu Voice of America.)

Riziko světové války je největší za posledních 25 let. Co na to Sobotka, Babiš a další?…
Česká ambasáda v Sýrii pomáhá při záchraně uneseného amerického novináře Austina Ticeho
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější