nahoru

Hollywood nástrojem čínské propagandy? Krátké video vysvětlí, jak se americká studia zaprodávají komunistům

Martin Bartkovský10. ledna 2017 • 16:30
VIDEO: Jak Čína ovlivňuje hollywoodské filmy
• video: 
Vox.com

V roce 2017 bude v Číně více kinosálů, než je v celých USA, a tamní filmový trh se stane největším na světě. Celosvětové zisky z tržeb filmů stříbrného plátna se tedy z větší části vytěží v zemi ležící za Velkou zdí. A Číňané si jsou své pozice vědomi a jen tak někoho na svá plátna nepustí. Podívejte se na video s českými titulky, jež vám vysvětlí, jak dnes Hollywood vyjednává s Číňany.

Představte si, že jste producentem amerického velkofilmu. Rozpočet byl opravdu vysoký a zaplatit by jej měly prodané vstupenky do kina. I kdyby byl film hitem, pouze americké tržby náklady nepokryjí. A tak se klidně upíšete i ďáblu, abyste před plátno dostali co možná nejvíc diváků. Výhodu máte v tom, že onoho „ďábla“ nemusíte hledat v pekle, ale stačí vám zajet do Číny.

I když jsou čínské peníze lákavé, má to spoustu háčků. Soudruzi z Pekingu umějí z hollywoodské touhy po penězích vytěžit maximum, a tak si na množství zahraničních filmů ve svých kinech stanovili přísné kvóty. Chcete se do nich dostat? Musíte mluvit hezky o Číně. Moc hezky. Chcete koprodukovat film s čínskou firmou? Žádný problém, jen se film musí natáčet v Číně a třetina herců být Číňany. Chcete si kina pronajmout? Ale beze všeho. Stačí jen film prodat za zlomek výrobních nákladů a přiznat všechny zisky čínské straně.

Podívejte se na krátké video z portálu Vox.com s českými titulky, které mapuje, jaké ústupky dělají američtí producenti Číňanům, jak se do hollywoodských filmů dostává komunistická propaganda a jak bude vypadat čínský „Hollywood“ v roce 2017.

 

Diskuse ke článku