Novoroční masakr v Istanbulu: Útok na diskotéku se zařadil mezi nejhorší v Evropě za 10 let | Reflex.cz
nahoru

Novoroční masakr v Istanbulu: Útok na diskotéku se zařadil mezi nejhorší v Evropě za 10 let

ctk1. ledna 2017 • 12:02
Novoroční masakr v Istanbulu: Útok na diskotéku se zařadil mezi nejhorší v Evropě za 10 let
foto: Twitter

Přehled nejhorších teroristických útoků v Evropě za posledních deset let; řazeno podle počtu obětí (při nočním útoku na diskotéku v Istanbulu zemřelo nejméně 39 osob)

130 - 13. listopadu 2015 - Při šesti teroristických útocích v Paříži zahynulo 129 lidí, jeden člověk později zemřel v nemocnici. Přes 350 lidí bylo zraněno, zahynulo i sedm atentátníků. Teroristé stříleli z útočných pušek v klubu Bataclan (90 mrtvých) a na několika místech v centru Paříže (na 40 mrtvých). K útoku se přihlásila extremistická organizace Islámský stát (IS).

103 - 10. října 2015 - Při dvou sebevražedných atentátech zemřelo v centru Ankary 103 lidí, na 500 bylo zraněno. Útoky se staly krátce před začátkem mírového pochodu pořádaného levicovými a kurdskými aktivisty, kteří chtěli protestovat proti násilným střetům mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka IS.

86 - 14. července 2016 - Při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, zemřelo 84 lidí. Další dva lidé později podlehli zraněním v nemocnici. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu, který se přihlásil k IS, policie jej zastřelila.

Ozbrojené Vánoce: Nechci slavit s lidmi, kteří útočí náklaďáky
Marek Stoniš 29. prosince 2016 • 10:14

Ozbrojené Vánoce: Nechci slavit s lidmi, kteří útočí náklaďáky

77 - 22. července 2011 - Nor Anders Breivik spáchal pomocí výbušnin v automobilu útok na vládní budovy v centru Osla (osm mrtvých) a o necelé dvě hodiny později pak na ostrově Utöya u Osla postřílel 69 lidí (zejména v kempu sociálnědemokratické Norské dělnické strany). Breivik byl odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.

57 - 20. srpna 2016 - Pumový útok na kurdskou svatbu v jižním Turecku připravil o život nejméně 57 lidí a více než 60 zranil, podle tureckých úřadů stál za útokem Islámský stát.

52 - 11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v tureckém městě Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 jich bylo zraněno. Podezření padlo na krajně levicovou skupinu Acilciler, která je v Turecku zakázaná jako teroristická a má údajně kontakty na syrský režim. V místě atentátu - provincii Hatay žije mnoho syrských uprchlíků před občanskou válkou.

45 - 28. června 2016 - Útok tří sebevražedných atentátníků na Atatürkově letišti si vyžádal 45 mrtvých a na 240 zraněných. Podle tureckých úřadů stál ze atentátem Islámský stát, tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Nouzové přistání na pražském letišti: Podezření na bombu na palubě

45 - 10. prosince 2016 - Při dvou explozích u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zahynulo 45 lidí a více než 150 bylo zraněno. Většinu obětí tvořili policisté. Jedna nálož explodovala v autě, poté se odpálil sebevražedný atentátník. K útoku se na internetu přihlásila radikální kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).

40 - 29. března 2010 - Teroristický útok ve dvou stanicích metra, který byl dílem severokavkazských povstalců, šokoval ruské hlavní město. Sebevražedné atentátnice, které v ranní špičce odpálily tři kilogramy trhaviny, usmrtily čtyři desítky lidí a desítky dalších zranily.

Nejméně 39 mrtvých - 1. ledna 2017 - Nejméně 39 mrtvých, včetně přinejmenším 15 cizinců, si vyžádal noční útok na diskotéku v Istanbulu. Po pachateli se stále pátrá, uvedl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Dodal, že ze 69 raněných jsou čtyři ve vážném stavu.

Způsobí falešné zprávy třetí světovou válku? Pákistán teď kvůli jedné hrozil Izraeli…

ctkVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější