nahoru

Na izraelský kobereček. Velvyslanec USA předvolán kvůli rezoluci OSN

ČTK 27. prosince 2016 • 09:00
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
• foto: 
Profimedia.cz

Izrael si předvolal i velvyslance Spojených států, jejichž postoj umožnil, že při pátečním hlasování v Radě bezpečnosti OSN prošel návrh rezoluce požadující po židovském státu, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích. Ambasador Daniel Shapiro musel postoj USA v neděli večer osobně vysvětlovat izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, uvedla agentura AFP. Už předtím si Izrael předvolal velvyslance deseti zemí, které rezoluci schválily. Spojené státy se hlasování zdržely.

Rezoluce proti dalšímu budování izraelských osad v RB OSN prošla díky tomu, že Spojené státy nevyužily práva veta. Je to poprvé od roku 1979, co Washington v této otázce Izrael nepodpořil. Spojené státy, které jsou hlavním spojencem Izraele, vysvětlily svůj postoj tím, že rozšiřování osad poškozuje snahy oživit mírový proces na Blízkém východě.

 

Izrael již oznámil, že se rezoluci nepodřídí. Netanjahu označil dokument za "neobjektivní a hanebný" a prohlásil, že Izrael přehodnotí své vztahy s OSN, včetně přítomnosti zástupců této instituce v Izraeli. Izraelská vláda podle Netanjahua přijme odvetná opatření v podobě zablokování finančních příspěvků do institucí OSN.

 

Na ministerstvo zahraničí v Jeruzalémě se měli v průběhu neděle dostavit ambasadoři z deseti zemí RB OSN, které hlasovaly pro rezoluci a mají v Izraeli velvyslanectví - tedy z Británie, Číny, Ruska, Francie, Egypta, Japonska, Uruguaye, Španělska, Ukrajiny a Nového Zélandu. Neděle je v Izraeli běžným pracovním dnem, ale většina ambasád je zavřená a předvolání velvyslanců na Boží hod vánoční je krajně neobvyklé, poznamenala agentura Reuters.

 

Netanjahu v sérii prohlášení kritizoval administrativu dosluhujícího amerického prezidenta Baracka Obamy za to, že umožnila rezoluci přijmout. "Podle informací, které máme, je nepochybné, že Obamova administrativa to celé vyvolala, podporovala, koordinovala sestavování textu a žádala schválení," řekl na jednání kabinetu izraelský premiér. Netanjahuův slovník je dokladem toho, že vzájemný nesouhlas mezi premiérem a Obamou se dostal na úroveň osobní odplaty, uvedla agentura AP.

 

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí označil Netanjahuovu kritiku rezoluce za pokryteckou, neboť dokument není protiizraelský. "Rezoluce je o osadních aktivitách, řešení dvou států a o ukončení okupace," řekl Málikí. "Netanjahu svými prohlášeními a kroky vede Izrael do izolace kvůli osadám," dodal.

 

Rezoluce označuje izraelskou osadní politiku za flagrantní porušování mezinárodního práva a hlasování je podle médií dokladem toho, že Netanjahu přivádí Izrael do hlubší izolace. Odklon USA se sice po lednové inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa zřejmě zastaví, Evropa je ale podle listu The Guardian Netanjahuovou vládou stále více deptána.

 

Evropská unie jako celek svůj přístup k Izraeli koordinuje společně se Spojenými státy, navíc je zde citelná podpora napříč evropskými státy k tvrdšímu postoji. EU v reakci na stagnující mírové rozhovory mezi Izraelci a Palestinci nařídila označovat zboží z židovských osad na okupovaném území, tamní výrobky prodávané v unii tak nesmějí nést označení Izrael jako zemi původu.

 

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Chtějí proto, aby z Předjordánska, tedy Západního břehu, odešli všichni izraelští vojáci i osadníci. Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě žije asi půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců.

ČTK


Klíčová slova: velvyslanec, OSN, USA, Izrael, rezoluce osnDiskuse ke článku