nahoru

V Izraeli rozhodli zkrátit trest bývalému prezidentovi Kacavovi

ČTK 18. prosince 2016 • 15:13
Exprezident Moše Kacav vinu odmítá.
Exprezident Moše Kacav vinu odmítá.
• foto: 
wikimedia.org

Izraelské úřady dnes rozhodly v odvolacím řízení o zkrácení trestu pro odsouzeného bývalého prezidenta Mošeho Kacava. Informoval o tom dnes Kacavův právník Cion Amir. Kacav si od roku 2011 odpykává sedmileté vězení za znásilnění a další sexuální delikty. O zkrácení požádal v dubnu, kdy měl odpykány dvě třetiny trestu.

Komise, která rozhoduje o předčasném propuštění vězňů, Kacavovu žádost o zkrácení trestu dvakrát zamítla, ale Kacav se vždy odvolal. Dnes oznámila, že bývalý prezident může věznici opustit příští týden.

Podle Amira se Kacav rozplakal, když se o výroku dověděl. Prokurátor si ještě vyžádal týden na rozhodnutí, zda se proti rozhodnutí o zkrácení trestu neodvolá. Prokuratura byla i v minulosti proti předčasném propuštění, protože Kacav podle ní odmítal za své činy přijmout odpovědnost a vyjádřit lítost.

Kacavovi je 71 let. Je íránského původu a prezidentem se stal v roce 2000. Trestně stíhán za sexuální nátlak, obtěžování a znásilnění podřízených začal být roku 2006. V roce 2007 rezignoval, vinu opakovaně odmítl a k sedmiletém trestu byl odsouzen v roce 2011.

ČTK
Diskuse ke článku