nahoru

Svaz "pétépáků" na svém posledním sjezdu ukončil činnost

ČTK16. listopadu 2016 • 14:55
Pomocné technické prapory "proslavila" kniha a film Černí Baroni.
Pomocné technické prapory "proslavila" kniha a film Černí Baroni.
• foto: 
Archív

Svaz Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací ČR (Svaz PTP) končí kvůli věku svých členů s činností. Dohodli se na tom delegáti dnešního sjezdu svazu, řekl ČTK jeho předseda Jan Decker. Už dřív rozhodla o svém rozpuštění česká i moravskoslezská organizace takzvaných pétépáků.

"Ukončíme činnost k 31. prosinci a od 1. ledna 2017 bude svaz v likvidaci," upřesnil Decker. Podle něj členové svazu k tomuto kroku přistoupili proto, aby "důstojně odešli ze scény". Nejmladšímu členovi je 85 let a všem podle Deckera docházejí síly.

Svaz PTP byl založen v květnu 1968, ještě téhož roku po vpádu vojsk Varšavské smlouvy ale ukončil svou činnost. Obnoven byl v únoru 1990. Sdružuje muže, kteří byli v letech 1950 až 1954 jako politicky nespolehliví a režimu nepohodlní zařazeni v rámci československé armády do pomocných technických praporů. Ve svazu jsou zastoupeny i vdovy po "pétépácích".

Organizace upozorňovala na komunistické zločiny 50. let. Její členové jezdili mimo jiné na přednášky a v Brandýse nad Labem vybudovali muzeum, které historii PTP připomíná.

Pomocnými technickými prapory prošly desítky tisíc lidí. Končili v nich vysokoškolští studenti, kteří nesouhlasili s komunismem, i jejich profesoři, zemědělci, kteří nechtěli vstupovat do družstev, či příslušníci šlechty. Fyzická práce v tvrdých podmínkách spolu s vojenským výcvikem, ideologickým působením a různými formami ponižování měla tyto lidi zdeptat a "převychovat" v duchu potřeb komunistického režimu.

Svaz PTP v současné době sdružoval kolem 3000 "pétépáků" a zhruba 1000 vdov po nich. Na počátku 90. let měl 16.000 členů.

ČTK
Diskuse ke článku