nahoru

Šílenost v praxi: Ve Stockholmu zavedli genderové (!) odklízení sněhu, při první kalamitě vznikl chaos

Daniel Baret 14. listopadu 2016 • 14:10
Šílenost v praxi: Ve Stockholmu zavedli genderové (!) odklízení sněhu, při první kalamitě vznikl chaos
foto: Profimedia.cz

Minulou středu napadlo ve švédské metropoli Stockholmu přes 30 centimetrů sněhu, což bylo více, než v kterýkoli jiný listopadový den od roku 1905. Další dva dny zažívalo město nebývalý dopravní chaos, část obyvatel se nedostala do práce, dálnice se zablokovaly a vlaky nejezdily. Za jednu z možných příčin chaosu prý překvapivě může vyhláška o „genderovém odklízení sněhu“. Zdá se vám to zcela absurdní? Ve Švédsku to je realita.

Vyhlášku o dodržování „rovnosti pohlaví“ při uklízení sněhu skutečně přijalo stockholmské zastupitelství, kterému vládne koalice sociálních demokratů a Strany zelených. O co se jedná?

Bylo přijato nařízení, že při úklidu sněhu se nebude postupovat stejně jako v minulosti, kdy nejdříve přišlo na řadu uklízení ulic, aby mohla jezdit auta a městská doprava. To je prý genderově nevyvážené, protože většinu řidičů tvoří muži, zatímco ženy více používají chodníky.

Dopravu ve Stockholmu má na starosti představitel Strany zelených Daniel Helldén, který nejdříve v deníku Expressen tvrdil, že politika, která zajišťuje „genderově spravedlivé uklízení sněhu“, nebyla příčinou chaosu. Jen prý sněhu napadlo moc, odklízení probíhalo, jak mělo a chodníky „nedostaly přednost“.

Jenže to není pravda a sám Helldén kdysi mluvil jinak, jak mu teď švédská média připomněla. Tvrdil, že v odklízení sněhu skutečně existuje nerovnost a proto mají „prioritu chodníky, cyklostezky a veřejná doprava“.

Mnoho obyvatel města teď argumentuje svými zkušenostmi z minulého týdne. Sníh se kvůli nesmyslné vyhlášce uklízel na mnoha místech jinak. Byl odstraněn z chodníků, a protože ho bylo rekordní množství v tomto ročním období, byl prostě „odsunut“ na silnice, které se tak staly neprůjezdnými.

Genderový úklid neuspěl.

Na Twitteru byl proto oslavován antifeministy, ale dokonce i velmi liberální deník Dagens Nyheter přinesl odlehčený text s názvem „Devět alternativ k rovnosti pohlaví při čištění sněhu“.

Nakonec i radní Helldén pod tíhou důkazů přiznal, že vyhláška selhala: „Je zřejmé, že to nefungovalo, a otázkou je, proč. Bylo to počasím nebo postupy, které jsme ve městě zavedli? Lituji toho, že se lidé nedostali do práce a studenti do škol. Nevím, co víc bych k tomu řekl,“ sdělil radní.

Jeho slova ale těžko představují omluvu lidem, ke kterým se nedostaly sanitky. Ve Stockholmu totiž minulý čtvrtek a pátek zaznamenaly kvůli sněhu 4000 poranění, včetně mnoha zlomenin. K některým lidem sanitky přes neuklizené silnice nedojely.Klíčová slova: sníh, Švédsko, Stockholm, úklid


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.