Vojáci vyvolávající hrůzu, bojí se jich i džihádisté. To je Zlatá divize, speciální jednotka irácké armády | Reflex.cz
nahoru

Vojáci vyvolávající hrůzu, bojí se jich i džihádisté. To je Zlatá divize, speciální jednotka irácké armády

Daniel Baret5. listopadu 2016 • 17:00
Vojáci vyvolávající hrůzu, bojí se jich i džihádisté. To je Zlatá divize, speciální jednotka irácké armády
foto: Pinterest/Facebook

Jsou nejlépe vycvičení, nesmlouvaví, a když přecházejí do útoku, bojí se jich i fanatičtí džihádisté z Islámského státu. To je takzvaná speciální „Zlatá divize“ irácké armády, která se právě teď podílí na dobývání severoiráckého Mosulu. Hrůzu někdy vyvolává i maskování těchto vojáků.

Speciální síly irácké armády mají dnes celkem 18 tisíc lidí a dostali od amerických instruktorů stejný výcvik a stejnou výzbroj, jako nejlepší bojové jednotky USA. Části těchto sil se říká i Zlatá divize, která se pohybuje na frontách v první linii a podílela se už na osvobozování měst Fallúdža, Ramádí a teď Mosulu. Do posledně jmenovaného města se dostali členové Zlaté divize 1. listopadu jako vůbec první irácké jednotky ve čtvrti Gogdžali.

Sebevraždený útok v Bagdádu má na svědomí nejméně 31 mrtvých

Všichni věří, že právě s jejich pomocí se podaří Islámský stát v Iráku brzy zlikvidova. Akce Zlaté divize jsou koordinované a velmi rychlé. Radí jim američtí vojáci a je používána nejmodernější výzvědná technika. U islamistů navíc budí hrůzu dvě věci. V případě elitních iráckých vojáků často nevědí, s kým mají tu čest, protože část vojáků Zlaté divize s oblibou nosí kvůli vyvolání většího efektu nejrůznější masky. A také se traduje, že tyto jednotky „nemají čas brát zajatce“. Prostě většinu protivníků zabijí.

 

Zrušte armádu, než rozbije i gripeny!
Jiří X. Doležal 4. listopadu 2016 • 23:21

Zrušte armádu, než rozbije i gripeny!

Zajímavé je, že speciální jednotky nosí černé uniformy, což je stejná barva, kterou se většinou prezentují i džihádisté. Generálporučík Mick Bednarek, velitel amerických jednotek v Iráku (jejich počet se dnes odhaduje asi na 7 až 10 tisíc), říká, že Zlatá divize jsou jako „vedoucí psích spřežení“. Táhnou za sebou další vojáci, čistí terén, zabezpečují strategické body. Úspěchy iráckých speciálních sil z nich udělaly celebrity, mají i svoji stránku na Facebooku a ta má více než 2 miliony přátel.

V Jekatěrinburgu vyhlásili epidemii HIV, situace je kritická
Tereza Stonišová 4. listopadu 2016 • 21:52

V Jekatěrinburgu vyhlásili epidemii HIV, situace je kritická

Lék a pomocník v kuchyni, ostrý jako břitva. Představujeme křen
Darina Křivánková 4. listopadu 2016 • 20:57

Lék a pomocník v kuchyni, ostrý jako břitva. Představujeme křen

Zachránce Židů Wallenberga prohlásili po 71 letech za mrtvého

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější