V Jekatěrinburgu vyhlásili epidemii HIV, situace je kritická | Reflex.cz
nahoru

V Jekatěrinburgu vyhlásili epidemii HIV, situace je kritická

Tereza Stonišová5. listopadu 2016 • 10:00
V Jekatěrinburgu vyhlásili epidemii HIV, situace je kritická
foto: Profimedia.cz

Ve čtvrtém největším ruském městě Jekatěrinburgu vypukla epidemie HIV. Nárůst počtu nakažených tímto zatím nevyléčitelným virem je obrovský - podle tamních úřadů je ve městě nakažený každý padesátý člověk.

“Dohnali jsme a předehnali Afriku,” stojí v ironizujícím komentáři internetového serveru gazeta.ru. Ten naráží na fakt, že ač nejvíce sužuje tento virus právě africké státy, stále více exponovaným problémem je nakaženost lidí virem HIV také v Rusku. Jekatěrinburg již má ve svém hledáčku i ruské ministerstvo zdravotnictví.

 

Ručně psané Bajky barda Beedlyho J. K. Rowlingové jsou k mání. Za půl milionu liber

Jekatěrinburg má půl druhého milionu obyvatel. Šíření viru se nijak nedaří zastavit. Chybí k tomu nejen peníze, ale také osvěta, jež je v této otázce klíčová. HIV a AIDS byly dříve označovány za choroby, které propaganda Sovětského svazu označovala pouze jako “nemoci Západu”. Fenomény jako prostituce nebo narkomanie, v Sovětském svazu tak rozšířené, podle tehdejších statistik vůbec neexistovaly. Nárůst počtu nemocných tak souvisí se “starými sovětskými časy”, ovšem nejen s nimi. Problému nepomáhá ani ruská pravoslavná církev, která často tyto nemoci označuje jako “nemoci vzniklé z hříchu” či “boží tresty”.

 

Rusko nenabízí stát, ve kterém by někdo chtěl opravdu žít, říká novinář Brian Whitmore

Podle statistik je v Rusku nakžaných HIV na 800 tisíc lidí, čísla skutečná však mohou být vyšší. I oficiální čísla se však každoročně o 100 procent zvyšují.

Kterak se exotický Tibet zapletl do středu vnitropolitického dění?
Cyril Höschl 4. listopadu 2016 • 21:06

Kterak se exotický Tibet zapletl do středu vnitropolitického dění?

Lék a pomocník v kuchyni, ostrý jako břitva. Představujeme křen
Darina Křivánková 4. listopadu 2016 • 20:57

Lék a pomocník v kuchyni, ostrý jako břitva. Představujeme křen

Premiéry týdne: Geniální Affleck, sjetí Trollové a české “Vánoce”
TEREZA SPÁČILOVÁ 4. listopadu 2016 • 18:53

Premiéry týdne: Geniální Affleck, sjetí Trollové a české “Vánoce”
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější