nahoru

Ručně psané Bajky barda Beedlyho J. K. Rowlingové jsou k mání. Za půl milionu liber

Tereza Stonišová 5. listopadu 2016 • 09:00
Ručně psané Bajky barda Beedlyho J. K. Rowlingové jsou k mání. Za půl milionu liber
foto: Sotheby`s

Těchto knih existuje pouze sedm. Každá je trochu jiná - jinak ilustrovaná, jinak vázaná. Jedno je spojuje: Jsou to originální ručně psané Bajky barda Beedlyho, které se pro čarodějného učně Harryho Pottera staly klíčem k objevení Relikvií smrti. Muž, kterému spisovatelka věnovala jednu z těchto knih, ji nyní prodává.

Barry Cunningham je jedním ze šťastlivců, který vlastní ono zvláštní vydání ručně psaných Beedlyho bajek. Cunningham je pro spisovatelku Rowlingovou vskutku klíčovou osobou - to on v roce 1997 rozhodl, že vydá neznámé ženě bez práce příběh o čaroději Harry Potterovi. “Radil jsem jí, ať si najde další práci, že psaním knih pro děti se neuživí,” vzpomíná s úsměvem Barry Cunningham a jedním dechem dodává, že se spletl. Rowlingová je nejúspěšnější britskou spisovatelkou současnosti. Její Harry Potter táhne již několik generací mladších, ale i starších čtenářů.

 

Sedmero výtisků Beedlyho bajek věnovala Rowlingová svým nejbližším, kteří jí dopomohli ke “zrození” Harryho Pottera. Ať už myšlenkově, nebo jako vydavatelé. Dva výtisky už se prodaly, jeden za neuvěřitelné dva milony liber, což je v přepočtu zhruba 60 milionů korun. Nyní je v nabídce další kus. Podle některých odhadů se tento výtisk prodá nejméně za půl milionu liber. Barry Cunningham, ještě stále vlastník této unikátní knihy, uvedl, že výtěžek z prodeje této knihy půjde na dobročinné účely, jež zajišťuje jedna z nadací, kterou založila J. K. Rowlingová.

 

Bajky Barda Bradlyho jsou jedinou knihou, kterou potterovský hrdina Ron Weasley znal nazpaměť, zatímco pilná Hermiona ne. Kniha v knize - tak by se daly Bajky nazvat, protože ty se původně objevily v 7. díle Harryho Pottera - Harry Potter a Relikvie smrti - a až poté si je mohli přečíst sami čtenáři. Bajky jsou jakýmsi odrazovým můstkem pro Harryho při hledání viteálů, díky nimž pak mohl svést boj s lordem Voldemortem.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.