Švýcarsko začíná prodávat v automatech na železniční jízdenky i virtuální měnu bitcoin | Reflex.cz
nahoru

Švýcarsko začíná prodávat v automatech na železniční jízdenky i virtuální měnu bitcoin

Daniel Baret30. října 2016 • 10:02
Švýcarsko začíná prodávat v automatech na železniční jízdenky i virtuální měnu bitcoin
foto: pinterest

Švýcarské spolkové dráhy, což je státem vlastněný železniční dopravce, začne 11. listopadu ve všech svých automatech na jízdenky prodávat i virtuální měnu bitcoin. Reaguje tím na údajně velký možný zájem zákazníků. Bitcoiny bude totiž takto možné nakupovat velmi jednoduše.

Švýcarské spolkové dráhy (Schweizerische Bundesbahnen, SBB) mají po celé zemi více než tisíc automatů na jízdenky. Právě v nich od 11. listopadu zahájí pilotní projekt, který potrvá dva roky.

Pokud zde budete chtít bitcoiny zakoupit, identifikace proběhne podle čísla vašeho mobilního telefonu. Někteří odborníci dopředu zpochybňují tuto metodu, ale na druhé straně musíte prostě za bitcoiny zaplatit, jinak nic nedostanete.   

Zajímavostí je, že obyčejné jízdenky ale stále nebude moci nikdo bitcoiny zaplatit ani v těchto automatech.

Rádobystát Liberland už má ministry, měnu a pivo. Většinu občanů zatím odmítá

Jedna transakce bude omezena na maximálně 500 švýcarských franků (v přepočtu necelých 12 500 korun). V současnosti je ale cena jednoho bitcoinu zhruba 709 franků. Co s tím? Můžete si koupit při jedné transakci část virtuální měny.

Švýcarské železnice si slibují od projektu zisk, protože lidé si stěžují, že když se snaží bitcoiny zakoupit pomocí svých bankovních účtů, tak nabíhají vysoké poplatky za mezinárodní transakce a navíc je prý měna připsána na účet pomalu.

Od července je možné platit bitcoinem za veřejné služby ve švýcarském městě Zug, které je ale malé, má jen kolem 30 tisíc obyvatel. Zde bude projekt vyhodnocen začátkem příštího roku. Někteří lidé si ho pochvalují jako vysoce inovativní, jiní si myslí, že virtuální měna není bezpečná a zůstávají proto u svých franků.

Jak jsem se stal kyborgem. Fotogalerie z pražské implantace čipu pod kůži
Nejsilnější globální měna roku 2015? Bitcoin!
Miroslav Cvrček 10. ledna 2016 • 16:45

Nejsilnější globální měna roku 2015? Bitcoin!

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější