Prezident liberlandu, nebo recesista? Vyberte si.

Prezident liberlandu, nebo recesista? Vyberte si. Zdroj: Nguyen Phuong Thao

Liberland
Vlajka Liberlandu
Prezidentský pár Liberlandu má nesporné estetické kvality, které by jim leckterý jiný stát mohl závidět
Ambasáda Liberlandu v Praze
Liberland
7
Fotogalerie

Rádobystát Liberland už má ministry, měnu a pivo. Většinu občanů zatím odmítá

Samozvaný stát Liberland má po necelém roce své existence 87.000 žádostí o občanství, první firmu, vlastní měnu a pivo. Na tiskové konferenci bilancoval Vít Jedlička, který stát vyhlásil loni v dubnu na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem.

Mezi žadateli, kteří splňují podmínky pro zisk občanství, jsou podle Jedličky lidé z celého světa, snad kromě Panamy. "Je to zajímavá skupina lidí, je mezi nimi 1200 právníků i architektů," uvedl Jedlička. Více než třetina žadatelů je z Blízkého východu, každý čtyřicátý z ČR. Jako první by se měla dočkat občanství tisícovka nejaktivnějších příznivců.

Jedlička vyhlásil Liberland loni 13. dubna na území v meandru Dunaje, které podle něj nepatří nikomu. Lokalita je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Podle Chorvatů patří Srbsku, které to však odmítá, protože by jinak přišlo o řadu dalších sporných území kolem Dunaje. Experti na mezinárodní právo se shodují, že Liberland vznikl na území, kde nejsou přesně vytyčené hranice, neznamená to ale, že nikomu nepatří.

Rádobystát loni v prosinci představil tři ministry, ti dnes prezentovali novou měnu země nazvanou Merit a první firmu registrovanou v tamním rejstříku. Společnost Orosené a.s. na počest Liberlandu vyrobila pivo Liberal a zavázala se odvádět dobrovolnou daň. "Neváhají dobrovolnou daň k ceně přidávat a odvádět ji Liberlandu, ukazuje to, že koncept dobrovolné daně funguje," řekl ministr financí samozvaného státu Jan Purkrábek.

Ministr vnitra Liberlandu Ondřej Příhonský uvedl, že široká veřejnost může dostávat občanství až v případě, kdy se podaří ovládnout území státu a bude zajištěna jeho bezpečnost. Do té doby jej dostanou ti, kteří jasně vědí, do čeho půjdou. Na ovládnutí území závisí i vyhlášení prvních voleb, řekl Jedlička.

Merity lze koupit za normální měny, nebo za volný čas, tedy si ho ve prospěch Liberlandu odpracovat. Fungovat má podobně jako digitální bitcoin; ostatně ten vláda také přijímá. Pro začátek má být kurz meritu fixně svázán s americkým dolarem, byť to neodpovídá principu bitcoinu atp, potvrdil Reflexu Jedlička. Za merity má v budoucnu být možné kupovat půdu v Liberlandu, na deset tisíc vyjde občanství.