Rádobystát Liberland už má ministry, měnu a pivo. Většinu občanů zatím odmítá | Reflex.cz
nahoru

Rádobystát Liberland už má ministry, měnu a pivo. Většinu občanů zatím odmítá

ČTK, ref7. března 2016 • 11:45
Rádobystát Liberland už má ministry, měnu a pivo. Většinu občanů zatím odmítá
foto: Nguyen Phuong Thao

Samozvaný stát Liberland má po necelém roce své existence 87.000 žádostí o občanství, první firmu, vlastní měnu a pivo. Na tiskové konferenci bilancoval Vít Jedlička, který stát vyhlásil loni v dubnu na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem.

Mezi žadateli, kteří splňují podmínky pro zisk občanství, jsou podle Jedličky lidé z celého světa, snad kromě Panamy. "Je to zajímavá skupina lidí, je mezi nimi 1200 právníků i architektů," uvedl Jedlička. Více než třetina žadatelů je z Blízkého východu, každý čtyřicátý z ČR. Jako první by se měla dočkat občanství tisícovka nejaktivnějších příznivců.

JAN JANDOUREK: Dokud to bude Jedlička s Liberlandem dělat takhle, nový T.G.M. nebo…
Jedlička vyhlásil Liberland loni 13. dubna na území v meandru Dunaje, které podle něj nepatří nikomu. Lokalita je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Podle Chorvatů patří Srbsku, které to však odmítá, protože by jinak přišlo o řadu dalších sporných území kolem Dunaje. Experti na mezinárodní právo se shodují, že Liberland vznikl na území, kde nejsou přesně vytyčené hranice, neznamená to ale, že nikomu nepatří.

Rádobystát loni v prosinci představil tři ministry, ti dnes prezentovali novou měnu země nazvanou Merit a první firmu registrovanou v tamním rejstříku. Společnost Orosené a.s. na počest Liberlandu vyrobila pivo Liberal a zavázala se odvádět dobrovolnou daň. "Neváhají dobrovolnou daň k ceně přidávat a odvádět ji Liberlandu, ukazuje to, že koncept dobrovolné daně funguje," řekl ministr financí samozvaného státu Jan Purkrábek.

Na Liberlandu můžeme všichni jen získat, říká profesor ekonomie Josef Šíma
Ministr vnitra Liberlandu Ondřej Příhonský uvedl, že široká veřejnost může dostávat občanství až v případě, kdy se podaří ovládnout území státu a bude zajištěna jeho bezpečnost. Do té doby jej dostanou ti, kteří jasně vědí, do čeho půjdou. Na ovládnutí území závisí i vyhlášení prvních voleb, řekl Jedlička.

Merity lze koupit za normální měny, nebo za volný čas, tedy si ho ve prospěch Liberlandu odpracovat. Fungovat má podobně jako digitální bitcoin; ostatně ten vláda také přijímá. Pro začátek má být kurz meritu fixně svázán s americkým dolarem, byť to neodpovídá principu bitcoinu atp, potvrdil Reflexu Jedlička. Za merity má v budoucnu být možné kupovat půdu v Liberlandu, na deset tisíc vyjde občanství.

Jak jsem se stal kyborgem. Fotogalerie z pražské implantace čipu pod kůži

ČTK, ref


Klíčová slova: liberland, bitcoin


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější