Na pivní Oktoberfest přišlo nejmíň lidí za posledních 15 let, ale vzrostl počet sexuálních útoků | Reflex.cz
nahoru

Na pivní Oktoberfest přišlo nejmíň lidí za posledních 15 let, ale vzrostl počet sexuálních útoků

Daniel Baret5. října 2016 • 13:32
Na pivní Oktoberfest přišlo nejmíň lidí za posledních 15 let, ale vzrostl počet sexuálních útoků
foto: Instagram

Oktoberfest, známé slavnosti piva v bavorském Mnichově, letos navštívilo nejméně lidí od roku 2001. Tehdy byl svět otřesen teroristickými útoky v Americe z 11. září a podle všeho i letos část lidí nepřišla z obav o svoji bezpečnost. Letos se totiž odehrálo několik vážných teroristických útoků také přímo v Německu.


Na 183. ročník Oktoberfestu, který skončil v pondělí před půlnocí, letos přišlo 5,6 milionu návštěvníků. To je o 300 tisíc méně než loni. Ve vzpomínaném roce 2001 to bylo 5,5 milionů milovníků piva a zábavy.

Pořadatelé po prvních dnech (slavnosti začaly 17. září) tvrdili, že za nižším počtem návštěvníků nejsou obavy o bezpečnost, ale deštivé počasí. Jenže areál byl poprvé v historii celý oplocen a kontroly byly daleko přísnější. I to mohlo některé lidi odradit.

Někteří experti ale uvádějí jiný možný důvod odlivu návštěvníků - na Oktoberfestu je moc drahé pivo. Tradiční tuplák (jeden litr) stál přes 10 euro. 

Podle policie sice bylo míň návštěvníků, ale ve srovnání s loňskem o něco více hlášených sexuálních útoků na ženy. Ty jsou připisovány časté opilosti hostů-mužů. V roce 2015 bylo řešeno 197 případů obtěžování či přímo sexuálního napadení, letos pak 215. 

 

Nejslavnější pivní festival Oktoberfest má i svoji erotickou verzi

Celkově ale došlo k poklesu spáchaných trestných činů – například krádeží a napadení. 

Pořadatelé také zveřejnili velmi zajímavou statistiku ztracených věcí na letošním Oktoberfestu. Letos se našlo celkem 680 kusů oblečení, 660 peněženek, 580 pasů, 410 mobilů, 250 brýlí, 90 tašek a baťohů, 55 kusů šperků a hodinek a 15 kamer.

Oktoberfest měl za víkend jen polovinu návštěvníků oproti loňsku. Strach z terorismu?…

Zanepozoruhodnější ztráty byly pak označeny dva kusy knihy „Nie wieder Blondinen“ (Už nikdy blondýnky), lékařské potvrzení o pracovní neschopnosti na celou dobu trvání Oktoberfestu a jeden pán přišel do oddělení ztrát a nálezů nahlásit, že postrádá „starší dámu“ a ptal se, zda-li ji tam někdo „nepřinesl“.

Chystáte se na Oktoberfest? Připravte si balík. Cena piva bude začínat na 282 korunách

Daniel Baret


Klíčová slova: oktoberfest, pivo, počasí, Německo, ceny


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
23,080
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější