Kolumbie slaví historický mír, podepsán byl perem vyrobeným z kulky | Reflex.cz
nahoru

Kolumbie slaví historický mír, podepsán byl perem vyrobeným z kulky

Tereza Stonišová28. září 2016 • 14:40
JUAN MANUEL SANTOS A RODRIGO LONDOŇO
JUAN MANUEL SANTOS A RODRIGO LONDOŇO
• foto: 
AP

Po dlouhých dvaapadesáti letech bojů mezi levicovými povstalci z Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC - španělsky Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia) zavládl v Kolumbii mír. Smlouvu před dvěma dny podepsali zástupci obou znesvářených stran. Dá se hovořit o výjimečném historickém okamžiku, protože levicové polovojenské hnutí se nyní demilitarizuje a vstoupí do politiky.

FARC neboli lidová armáda vznikla v roce 1964 odštěpením od kolumbijských komunistů, přičemž původně byl FARC součástí komunistické strany jakožto její vojenské křídlo. Jako silně levicové a militantní hnutí mělo a stále má zastánce například na komunistické Kubě, která se ale výrazně zasadila také o příměří. Nyní se zdá, že se FARC stane politickým, nikoliv guerillovým hráčem na kolumbijské scéně, a tudíž konflikt, který stál za 52 let svého trvání na 260 tisíc životů, již nebude pokračovat. FARC byl s vládními silami v konfliktu již od 60. let, kdy začala guerillovou válkou - zastrašovala a prováděla únosy, později se k jejím aktivitám připojil i obchod s drogami, který armádě mimo jiné vynášel peníze na svou existenci.

Občanská válka v Kolumbii definitivně končí. Na Kubě podepsali příměří
 

Situace se výrazně změnila v červnu letošního roku, kdy byl v kubánské Havaně za přítomnosti kubánského prezidenta Raúla Castra a generálního tajemníka OSN Pan Ki-Muna podepsaná smlouva o příměří. Podepsal ji šéf FARC, Rodrigo Londoño Echeverri známý jako Timochenko, s kolumbijským prezidentem Juanem Manuelem Santosem. Z příměří se pak předevčírem stalo příměří, kdy ve stejném složení zúčastněných, avšak v kolumbijské Cartageně, vznikla mírová smlouva. Ta mimo jiné předpokládá vstup FARC do politiky. Timochenko se oficiálně omluvil za bolest a příkoří a přislíbil demontáž svého militantního hnutí.

 

Začala nová sezóna skvělých Narcos. Kde jsou ale skutečné miliardy, které měl kokainový…

Ceremoniál podpisu probíhal ve velmi výrazně symbolickém, emotivním duchu. Všichni zúčastnění byli oděni do bílé barvy míru, přičemž smlouva samotná byla podepsaná perem, které bylo vyrobeno speciálně pro tuto příležitost: z kulky. Symbolizuje tak ukončení krvavé občanské války, kde zbraně hrály spolu s obchodem s drogami jednu z nejvýznamnějších rolí. Během podpisu hrála Beethovenova Óda na radost, aby tak zpečetila mírovou atmosféru a vstup do (snad lepší a klidnější) nové éry Kolumbie.

 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější