nahoru

Občanská válka v Kolumbii definitivně končí. Na Kubě podepsali příměří

ČTK23. června 2016 • 19:58
Mírové rozhovory kolumbijské vlády a FARC se vedly na Kubě.
Mírové rozhovory kolumbijské vlády a FARC se vedly na Kubě.
• foto: 
prezident Kolumbie

Za přítomnosti generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a řady latinskoamerických prezidentů byla v Havaně podepsána dohoda o definitivním příměří mezi kolumbijskou vládou a povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Tento krok je považován za definitivní konec konfliktu, který si podle kolumbijského deníku El Tiempo vyžádal od roku 1964 na 260.000 obětí a sedm milionů uprchlíků.

Definitivní klid zbraní byl posledním nedořešeným bodem mírových jednání, jež vedou kolumbijští povstalci s vládou v kubánské metropoli od listopadu 2012. Už dříve se dohodli mimo jiné na pozemkové reformě, boji proti obchodu s drogami, odškodnění obyvatel kvůli válce či na zvláštních tribunálech, které budou soudit bojovníky FARC i vládní vojáky kvůli násilí páchanému během konfliktu.

Dnešní slavnostní ceremonie se kromě vůdce FARC Timoleóna Jiméneze (alias Timochenka) a kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose zúčastnila například chilská prezidentka Michelle Bacheletová, mexický prezident Enrique Peňa Nieto, kubánský prezident Raúl Castro či prezident Dominikánské republiky Danilo Medina.

Kolumbie legalizovala marihuanu pro lékařské a vědecké účely
Daniel Baret 23. prosince 2015 • 15:40

Kolumbie legalizovala marihuanu pro lékařské a vědecké účely

Do některých čtvrtí kolumbijského města Manizales se neodváží ani policie

ČTK


Klíčová slova: kolumbie, válkaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,620
22,580
29,440
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější