nahoru

Saúdskoarabský král kvůli ropě snížil příjmy vysokým činitelům, včetně korunního prince

ČTK, Leila Chadalíková27. září 2016 • 11:20
Saúdskoarabský král kvůli ropě snížil příjmy vysokým činitelům, včetně korunního prince
foto: profimedia.cz

Saúdskoarabský král Salmán je od roku 2015 králem Saúdské Arábie. Zastává funkci ministra obrany země a má pověst bezúhonného člověka. Funguje také jako úspěšný soudce v rozhodování rodinných sporů. Zlé jazyky tvrdí, že podle některých členů dynastie trpí král Salmán demencí, čehož oba korunní princové zneužívají, a nejvíce jeho vlastní syn Muhammad bin Salmán. Trpělivý král, který se k podobným obviněním nikdy nevyjadřoval, má však podle posledních událostí mysl naprosto čistou, což pocítil i bouřlilvý princ. 

Král Salmán se včera rozhodl citelně snížit platy a příplatky vysokým vládním činitelům. K tomuto kroku ho přiměla nízká cena ropy, která má nadále vážný dopad na ekonomiku království, informovala agentura AP.

Včera zveřejněný královský dekret nařizuje dvacetiprocentní snížení platů ministrů. Opatření se týká rovněž korunního prince a ministra vnitra Muhammada bin Najífa a zástupce korunního prince a ministra obrany Muhammada bin Salmána.

Dekret také obsahuje patnáctiprocentní snížení finančních výhod týkajících se vozidel a bydlení členů nejvyššího královského poradního orgánu šúry.

Tyto králem přikázané změny v příjmech vstoupí v platnost s počátkem muslimského nového roku, který připadá na 1. října.

Rozhodnutí panovníka Saúdské Arábie bylo oznámeno v době, kdy se vláda snaží omezit výdaje a vzhledem ke stížnostem na nezaměstnanost a nízké příjmy zvýšit přitažlivost pracovních míst v soukromém sektoru.


ČTK, Leila Chadalíková
Diskuse ke článku