Turecké letouny zasáhly v Sýrii civilní domy, tvrdí povstalci | Reflex.cz
nahoru

Turecké letouny zasáhly v Sýrii civilní domy, tvrdí povstalci

ČTK27. srpna 2016 • 19:15
Zasaženy bylo desítky civilistů
Zasaženy bylo desítky civilistů
• foto: 
ČTK

Turecké letouny zasáhly v Sýrii domy civilistů a pozice, které drží bojovníci napojení na Demokratické síly Sýrie (SDF). K útoku došlo ve vesnici jižně od města Džarábulus, oznámila agentura Reuters s odvoláním na koalici SDF, kterou podporují Spojené státy. Při útoku údajně zahynul blíže neurčený počet civilistů.

Vojenská rada Džarábulusu, která je součástí SDF, úder nazvala "nebezpečnou eskalací, která ohrožuje osud regionu". Turecké bezpečnostní síly později oznámily, že dvě turecké stíhačky F-16 zasáhly na syrském území šest cílů organizace Islámský stát (IS) a pozice kurdských milicí YPG v Sýrii.

Svědci podle Reuters popsali, že viděli dnes ráno turecké letouny, jak přelétávají do Sýrie. Pak slyšeli zvuk explozí.

 

Turecko zahájilo leteckou i pozemní ofenzivu v syrském pohraničí

Podle kurdské správy v severní Sýrii do oblasti vjely i turecké tanky, což ukazují i dnešní záběry v médiích. Podle agentury DPA by to znamenalo první tureckou pozemní ofenzivu v Sýrii od začátku občanské války před více než pěti lety.

Lídr jedné ze syrských protivládních skupin podporované Turky nicméně agentuře Reuters řekl, že žádné turecké tanky do oblasti nevjely.

Ankara zahájila ofenzivu v syrském pohraničí před několika dny. Turci se obávají postupu syrských kurdských milic YPG, které jsou součástí SDF a které v posledních týdnech zaznamenaly úspěch v boji proti radikálům z IS. Turecké síly se snaží, aby se kurdské milice stáhly východně od řeky Eufrat.

 

Milice YPG jsou ozbrojeným křídlem strany syrských Kurdů PYD (Strana demokratické unie) a udržují kontakty s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK). Tu vláda v Ankaře označuje za teroristickou organizaci a vede proti ní již léta boj hlavně na jihovýchodě Turecka. PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku.

ČTK


Klíčová slova: Sýrie, Turecko, útoky, bombardování


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější