Turecké letouny zasáhly v Sýrii civilní domy, tvrdí povstalci | Reflex.cz
nahoru

Turecké letouny zasáhly v Sýrii civilní domy, tvrdí povstalci

ČTK27. srpna 2016 • 19:15
Zasaženy bylo desítky civilistů
Zasaženy bylo desítky civilistů
• foto: 
ČTK

Turecké letouny zasáhly v Sýrii domy civilistů a pozice, které drží bojovníci napojení na Demokratické síly Sýrie (SDF). K útoku došlo ve vesnici jižně od města Džarábulus, oznámila agentura Reuters s odvoláním na koalici SDF, kterou podporují Spojené státy. Při útoku údajně zahynul blíže neurčený počet civilistů.

Vojenská rada Džarábulusu, která je součástí SDF, úder nazvala "nebezpečnou eskalací, která ohrožuje osud regionu". Turecké bezpečnostní síly později oznámily, že dvě turecké stíhačky F-16 zasáhly na syrském území šest cílů organizace Islámský stát (IS) a pozice kurdských milicí YPG v Sýrii.

Svědci podle Reuters popsali, že viděli dnes ráno turecké letouny, jak přelétávají do Sýrie. Pak slyšeli zvuk explozí.

 

Turecko zahájilo leteckou i pozemní ofenzivu v syrském pohraničí

Podle kurdské správy v severní Sýrii do oblasti vjely i turecké tanky, což ukazují i dnešní záběry v médiích. Podle agentury DPA by to znamenalo první tureckou pozemní ofenzivu v Sýrii od začátku občanské války před více než pěti lety.

Lídr jedné ze syrských protivládních skupin podporované Turky nicméně agentuře Reuters řekl, že žádné turecké tanky do oblasti nevjely.

Ankara zahájila ofenzivu v syrském pohraničí před několika dny. Turci se obávají postupu syrských kurdských milic YPG, které jsou součástí SDF a které v posledních týdnech zaznamenaly úspěch v boji proti radikálům z IS. Turecké síly se snaží, aby se kurdské milice stáhly východně od řeky Eufrat.

 

Milice YPG jsou ozbrojeným křídlem strany syrských Kurdů PYD (Strana demokratické unie) a udržují kontakty s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK). Tu vláda v Ankaře označuje za teroristickou organizaci a vede proti ní již léta boj hlavně na jihovýchodě Turecka. PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku.

ČTK


Klíčová slova: Sýrie, Turecko, útoky, bombardování


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější