Česko je na 22. místě na světě v získaných olympijských medailích na počet obyvatel | Reflex.cz
nahoru

Česko je na 22. místě na světě v získaných olympijských medailích na počet obyvatel

Daniel Baret24. srpna 2016 • 11:50
Česko je na 22. místě na světě v získaných olympijských medailích na počet obyvatel
foto: ČTK

Čeští sportovci získali na hrách v brazilském Rio de Janeiru celkem 10 medailí. Můžeme spekulovat, zda je to hodně, nebo málo. Pokud ale propočteme, na kolik obyvatel jednotlivých zemí připadá jedna olympijská medaile, jsme na tom poměrně dobře – na 22. místě na světě. Jedna naše medaile připadá na 1 055 121 obyvatel České republiky.

Naprostým šampionem je při tomto přepočtu Grenada, ostrovní státeček v Karibském moři. Získala jednu medaili na 106 825 obyvatel. Což je jejich celkový počet na ostrově. Druhé jsou Bahamy (jedna medaile na 194 tisíc lidí) a třetí Jamajka s 11 medailemi. Už legendární Usain Bolt přispěl k tomu, že stát s pouhými 2,7 miliony obyvateli má více cenných kovů než například Česko.

V přepočtu medailí na počet obyvatel je na čtvrtém místě sport milující Nový Zéland (18 medailí a pouze 4,6 milionů obyvatel) a na pátém místě pořadí první evropská země – Dánsko. To přivezlo až 15 medailí a má jen 5,7 milionů obyvatel. Dánům se přitom podařil parádní kousek, když jeho házenkáři získali zlato v kolektivním sportu.

Sněz Rio: Sportovcům museli omezit fast food zdarma

Celkové pořadí a nejrůznější propočty najdete na chytrém webu Medals per capita.

Výhodu v propočtu jedné medaile na počet lidí mají samozřejmě státy s menším počtem obyvatel. Z těch lidnatých je na 19. místě superúspěšná Velká Británie, které má z Ria skvělých 67 medailí.

To nemá obdobu – famózní Usain Bolt potřeboval na 9 zlatých medailí jen 114 sekund

Jedna medaile USA, z celkových 121, připadá na 2,6 milionu obyvatel Spojených států. V Číně je jeden kov na skoro 20 milionů lidí. A v Indii na obřích 655 milionů, protože tato velká země získala pouze 2 medaile, ale má přes 1,3 miliardy obyvatel.

Celkem získalo v Riu medaile 86 států. Za olympijského vítěze ve sportovním propadáku je označován Pákistán, který má 202 milionů obyvatel, ale nezískal ani jednu jedinou medaili.

VÍCE O OLYMPIÁDĚ NA REFLEX.CZ >>> 

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE >>>

Nejvíce za zlato v Riu bere plavec ze Singapuru – 18 milionů. A český vítěz Krpálek?
Německé olympioničky se pořádně odvázaly – vyfotily se nahé pro Playboy

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější