nahoru

To nemá obdobu – famózní Usain Bolt potřeboval na 9 zlatých medailí jen 114 sekund

Daniel Baret 20. srpna 2016 • 10:41
To nemá obdobu – famózní Usain Bolt potřeboval na 9 zlatých medailí jen 114 sekund
foto: Reuters

Devět zlatých medailí ve třech stejných atletických disciplinách na třech po sobě jdoucích olympijských hrách v Pekingu, Londýně a Rio de Janeiru. To je vizitka famózního jamajského sprintera Usaina Bolta. Atlet, kterému bude v neděli 30 let a kterého dobře známe i ze startů na naší Zlaté třetře, přitom podle hbitých počtářů potřeboval na 9 zlatých pouze 114 sekund. To nemá ve světě sportu obdobu. Jsou za tím samozřejmě léta tréninku a odříkání.


Jak upozornila BBC, tak v devíti olympijských finále na 100 a 200 metrů a v jamajské štafetě na 4 x 100 metrů strávil Bolt jen něco přes 114 sekund čistého času. Na sto metrů běžel vždy pod deset vteřin (9,69; 9,63; 9,81) a na dvě stě metrů pod dvacet vteřin. Ve štafetě měl časy pod devět vteřin.

VÍCE O OLYMPIÁDĚ NA REFLEX.CZ >>> 

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE >>>

Agentura AP pak spočetla finále i rozběhy všech Boltových olympijských závodů na třech hrách a dospěla k číslu 325 sekund. Tedy něco méně než pět a půl minuty. Co se dá vlastně stihnout v životě za pět minut?

Startovní bloky je schopen 195 centimetrů vysoký a 94 kilo vážící (tedy pořádný pořízek) atlet opustit za pouhých 0,155 sekundy. Což je doba, za kterou normální smrtelník neudělá vůbec nic.

Když se podíváte na pořadí států v zisku medailí, tak jeden Bolt získal v Riu do sobotní noci více zlatých medailí než Ukrajina, Polsko, Švýcarsko, Švédsko nebo Česká republika.

A perlička na závěr.

V sobotu nad ránem se Usain Bolt po tiskové konferenci vrátil na potemnělý atletický stadion a několikrát si hodil oštěpem. Poslední pokus měřil kolem 50 metrů. Tímto výkonem by byl na mistrovství Jamajky šestý.

Klobouk dolu, pane Bolte!

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.