nahoru

Itálii postihlo silné zemětřesení, zahynulo nejméně 37 lidí

ČTK, LeT 24. srpna 2016 • 08:24
Itálii postihlo silné zemětřesení, zahynulo nejméně 37 lidí
foto: Twitter

AKTUALIZOVÁNO. Střední Itálii dnes brzy ráno postihlo silné zemětřesení, které si podle aktuální bilance úřadu civilní ochrany vyžádalo nejméně 37 lidských životů. Úřady se obávají, že počet obětí se zvýší, neboť pod troskami ve vnitrozemské oblasti je stále neupřesněný počet lidí. Epicentrum bylo nedaleko regionu Aquila, kde v roce 2009 při podobně silném zemětřesení zemřelo přes 300 osob. Ministerstvo zahraničí ČR zatím nemá zprávy o žádných Češích, kterých by se katastrofa dotkla.

Zemětřesení, které mělo podle amerického seizmologického ústavu USGS sílu 6,2 stupně, překvapilo obyvatele ve spánku, poté následovalo během tří hodin 17 dalších otřesů. Plný rozsah zkázy se záchranářům odkryl po východu slunce.

O desítkách obětí hovořil starosta městečka Amatrice Sergio Pirozzi, odkud bylo prozatím oficiálně ohlášeno pět mrtvých. Více než polovina města je ale v troskách, kde podle Pirozziho uvízli další lidé. Zatím nejtragičtější jsou zprávy z vesnice Pescara del Tronto, která informovala o deseti mrtvých včetně postaršího manželského páru. Další mrtvé oznámila obec Accumoli, která se nacházela blízko epicentra.

Počet pohřešovaných osob není oficiálně znám, šéf italské civilní obrany Fabrizio Curcio na dopolední tiskové konferenci navíc prohlásil, že záchranáři se stále ještě nedostali do všech postižených oblastí. Na pomoc proto byla nasazena i armáda.

Italský prezident Sergio Mattarella mezitím vyzval národ k jednotě a komisař Evropské unie pro humanitární pomoc a řízení krizí Christos Stylianidis již přislíbil Římu pomoc. Organizace sdružující dárce krve vyzvala v postiženém regionu k mimořádným odběrům krve všech krevních skupin.

Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová sdělila ČTK, že úřadu se dosud neozval žádný z Čechů, který by postrádal příbuzné či známé. Poukázala také na to, že otřesy postihly málo obydlenou horskou oblast, takže obětí zřejmě nebude tolik jako v roce 2009. Případné potíže Čechů dosud nezaznamenala ani Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Ředitel Ústavu fyziky země v Brně Petr Špaček uvedl, že otřesy zaznamenaly i stanice v České republice, lidé je tady však pocítit nemohli. Dodal, že zemětřesení v oblasti jižní Evropy vznikají jako důsledek pohybu euroasijské a africké desky, jehož současná rychlost je dva až tři centimetry za rok.

ČTK, LeT


Klíčová slova: Itálie, zemětřesení, obětiDiskuse ke článku