Pumové atentáty v Thajsku si vyžádaly život nejméně tří lidí

Pumové atentáty v Thajsku si vyžádaly život nejméně tří lidí Zdroj: ČTK

Pumové atentáty v Thajsku si vyžádaly život nejméně tří lidí
Pumové atentáty v Thajsku si vyžádaly život nejméně tří lidí
Pumové atentáty v Thajsku si vyžádaly život nejméně tří lidí
Pumové atentáty v Thajsku si vyžádaly život nejméně tří lidí
7
Fotogalerie

Série pumových atentátů v Thajsku zabila nejméně tři lidi

Nová série explozí dnes zasáhla turistická letoviska v Thajsku a podle nepotvrzených zpráv zabila tři osoby a několik dalších zranila. K útokům se nikdo nepřihlásil, podle spekulací může jít o projevy nesouhlasu s nynějším vojenským režimem v zemi. Mluvčí policie podle tiskových agentur již také uvedl, že výbuchy zřejmě nesouvisejí s islámským terorismem, nýbrž jde o akce místní sabotáže. Podle dosavadních informací českého ministerstva zahraničí při útocích nebyli zraněni ani usmrceni žádní Češi.

Po čtvrtečních dvou explozích, při nichž přišel o život jeden člověk, vybuchly nálože znovu v turistickém středisku Chua Chin a navíc ještě ve městě Surat Thani asi 400 kilometrů jižněji. Krátce poté explodovaly nálože na ostrově Pchúket. Podle agentury AFP při dnešních útocích zemřeli tři lidé.

Dnešní série výbuchů je zřejmě spojena se čtvrtečními explozemi, napsala agentura AFP s odvoláním na informaci thajské policie. K dnešním výbuchům v Chua Chin došlo nedaleko čtvrtečních explozí a vyžádaly si kromě mrtvých i nejméně tři zraněné.

Policejní mluvčí Pijapchant Pingmuangsajt nicméně podle agentury Reuters později uvedl, že vyšetřování stále probíhá a zatím nebylo zjištěno nic, co by exploze ve třech populárních turistických destinacích spojovalo.

Čtvrteční exploze zabily jednu thajskou prodavačku a zranily 19 lidí, z toho sedm cizinců. Thajská policie sdělila, že bomby ukryté v květináčích 50 metrů od sebe v oblíbeném letovisku jihovýchodně od Bangkoku byly odpáleny na dálku pomocí mobilních telefonů.

Šéf thajské vojenské vlády Prajutch Čan-Oča dnes v první reakci odsoudil atentáty jako čin těch, kdo chtějí v zemi šířit chaos.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová dnes ráno uvedla, že mezi zraněnými byli ve čtvrtek převážně Nizozemci, Italové, Rakušani a Němci. Podle předběžných informací nebyli žádní Češi zraněni či usmrceni ani při další sérii explozí v noci na dnešek. Vzhledem k období dešťů teď v Thajsku není turistická sezona, ta začíná v polovině listopadu. Valentová doplnila, že ministerstvo dlouhodobě upozorňuje na riziko teroristických útoků na jihu Thajska a v Bangkoku.