Japonský císař Akihito přiznal obavy z přibývajících zdravotních potíží | Reflex.cz
nahoru

Japonský císař Akihito přiznal obavy z přibývajících zdravotních potíží

ČTK8. srpna 2016 • 11:40
Japonský císař Akihito dnes přibývající zdravotní potíže. V předtočeném projevu k národu sdělil, že má obavy, zda bude vzhledem k věku schopen dostát plně svým povinnostem.
Japonský císař Akihito dnes přibývající zdravotní potíže. V předtočeném projevu k národu sdělil, že má obavy, zda bude vzhledem k věku schopen dostát plně svým povinnostem.
• foto: 
ČTK

Japonský císař Akihito dnes přibývající zdravotní potíže. V předtočeném projevu k národu sdělil, že má obavy, zda bude vzhledem k věku schopen dostát plně svým povinnostem. Jeho vystoupení bylo předem ohlášeno a spekulovalo se, že 82letý císař hodlá aspoň část povinností předat korunnímu princi Naruhitovi. Jak uvedla stanice BBC, abdikaci císař oznámit nemůže, protože podle ústavy jde o politickou věc a do těch zasahovat nesmí. Premiér Šanzó Abe v reakci řekl, že bere monarchova slova vážně.

Císař prodělal operaci srdce a léčil se s rakovinou prostaty. Státní televize NHK v červenci oznámila, že Akihito si přeje do několika let odstoupit. Spekuluje se, že by chtěl aspoň část svých povinností převést na korunního prince Naruhita.

"Znepokojují mne potíže spojené s naplněním mých funkcí coby symbolu státu," sdělil císař. Podle sdělovacích prostředků tak nepřímo navrhl změnu zákona, protože ten dosavadní ho nutí zůstat císařem až do konce života.

Módní šílenost z ostrovů: Japonky mají místo nehtů namalované punčochy

Předseda vlády Abe v reakci na císařovo vystoupení podle agentury AP uvedl, že to, co Akihito řekl, bere vážně. "Myslím, že musíme pečlivě promyslet, co můžeme učinit, abychom vyšli vstříc jeho obavám s ohledem na jeho věk a nynější břímě oficiálních povinností," poznamenal.

Akihito je nejstarším synem kontroverzního válečného císaře Hirohita a hlavou Japonska je 27 let. Jako první z japonských panovníků není považován za živého boha, poddaní ho však mají ve stejné úctě jako jeho předky. Je také prvním japonským panovníkem, který vykonává oficiální zahraniční cesty. V létě 2002 zavítal spolu se svou chotí, císařovnou Mičiko, i do Prahy, kde se setkal s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem.

V uplynulých letech budily obavy Japonců císařovy nemoci - v roce 2003 se léčil s rakovinou prostaty, o pět let později ho sužovaly problémy spojené s nadměrným stresem, včetně nepravidelného tepu a krvácení do žaludku. V roce 2012 císař Akihito prodělal operaci srdce.

Britská monarchie slaví, princ George má dnes 3 roky
Tereza Stonišová 22. července 2016 • 11:03

Britská monarchie slaví, princ George má dnes 3 roky

V kritických stopách svého otce vůči starobylým institucím a militaristické minulosti země vycházejícího slunce jde i jeho syn, dědic trůnu Naruhito. Opakovaně vyzývá k reformě, aby císařská dynastie šla s dobou a odpovídala 21. století. Jde o věc, jež leží na srdci především jeho ženě, která velice trpí tvrdostí etikety.

ČTK


Klíčová slova: Akihito, japonsko, vláda, monarchie, zdravíDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
22,660
28,760
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější