nahoru

Najim Laacharoui se letos odpálil v Bruselu, zemřelo 32 lidí. Jeho bratr letí reprezentovat na olympiádu

Leila Chadalíková30. července 2016 • 07:00
Najim Laacharoui se letos odpálil v Bruselu, zemřelo 32 lidí. Jeho bratr letí reprezentovat na olympiádu
foto: profimedia.cz

Silný příběh dvou bratrů plní stránky novin po celém světě. Najim Laacharoui vraždil na bruselském letišti Zaventem. Odpálil se v odletové hale bruselského letiště a podílel se tak na smrti 32 lidí. Najimův mladší bratr Mourad Laacharoui si zvolil naprosto jinou životní dráhu a jede reprezentovat Belgii do Ria na olympiádu v taekwondu.

Ke sportu přivedl oba bratry jejich otec. Najim však taekwonda zanechal, zatím co Mourad tvrdě dřel. V roce 2013 se nechal Najim zlákat marockým džihádistou, který měl za úkol shánět v Belgii mladé rekruty. Najim tak odletěl do Sýrie, kde utnul kontakt s celou svou rodinou. Nebylo možné se s ním spojit a Mourad, ani rodiče, tři roky nevěděli, co se s Najimem děje.

Až 22. března 2016 se mladému sportovci obrátil život vzhůru nohama. Za Mouradem byl v učebně na vysoké škole, kterou studuje, když k němu přišel spolužák a zeptal se ho: "Mourade, ve zprávách říkají tvoje jméno. Není to nějaký bratranec?" 

Vrcholovému taekwondistovi okamžitě došlo co se děje a následující týdny si procházel peklem.

„Zažíváme strašně těžké časy. Já, rodiče, mí mladší bratři,“ líčil Mourad rodinnou situaci po atentátu pro týdeník Spiegel. „V minulosti jsem se s jakýmikoli těžkostmi uměl rychle vypořádat a zapomenout na ně, ale tohle je jiné. Nikdy bych si nedokázal představit, že můj bratr udělá tohle. Radili nám, ať si změníme jméno, ale to přece není řešení.“

Mourada nakonec postavil na nohy jeho trenér Leonardo Gambluch, který mu údajně řekl: „Nikdo si nevybírá svého bratra. A pokud můžeš, začni zase co nejrychleji trénovat.“

Úsilí se vyplatilo a Mourad se stal v květnu ve švýcarském Montreux mistrem světa a letí na olympiádu do Ria. 

VŠE O OLYMPIÁDĚ NA REFLEX.CZ >>>

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE >>>

Diskuse ke článku