nahoru

Obrovské požáry na Sibiři zachytila družice ze vzdálenosti 1,6 milionu kilometrů

Daniel Baret 27. července 2016 • 09:50
Obrovské požáry na Sibiři zachytila družice ze vzdálenosti 1,6 milionu kilometrů
foto: NASA

Ruskou Sibiř, podobně jako téměř každé léto, zachvátily obrovské požáry. Tentokráte jsou dokonce vidět na snímcích pořízených z neuvěřitelné vzdálenosti 1,6 milionu kilometrů. Ty pořídila Deep Space Climate Observatory, což je americká družice pro zkoumání počasí, kterou provozuje vesmírná agentura NASA.

Neobvyklý jev ale vyvolal otazníky nad tím, kolik lesa vlastně v Rusku hoří. Jak napsal web discovermagazine.com, už 18. července ruská vláda oznámila, že požáry nejsou nijak rozsáhlé. Prý jich tehdy bylo celkem 77 a zachvátily území o rozloze zhruba 117 kilometrů čtverečních. To je asi čtvrtina Prahy.

Jenže 21. července povětrnostní družice Deep Space Climate Observatory, která se pohybuje mezi Sluncem a Zemí, fotografovala naši planetu ze vzdálenosti 975 074 mil (kolem 1,6 milionu kilometrů) a na snímcích je kouř nad Sibiří zřetelný.

Grigorij Kukšin z ruské pobočky organizace Greenpeace pak oznámil, že letošní požáry jsou daleko rozsáhlejší a že je vláda bagatelizuje. Podle něj shořela už plocha o rozloze 70 tisíc kilometrů čtverečních. Jen pro představu – rozloha celé České republiky je necelých 79 tisíc kilometrů čtverečních.

Podle amerických vědců musí být požáry v Rusku skutečně obrovské, protože kouř viditelný z vesmíru se táhne nad Sibiří v délce více než 3000 kilometrů.

Daniel Baret


Klíčová slova: Rusko, Sibiř, požárDiskuse ke článku