nahoru

Rozvedení katolíci nesmějí mít sex, tvrdí arcibiskup

ČTK 7. července 2016 • 09:00
Sex - ilustrační foto
Sex - ilustrační foto
• foto: 
Pixabay

Šéf římskokatolické arcidiecéze ve Filadelfii zastává názor, že by se úředně rozvedení a znovu sezdaní věřící měli již nadobro vyvarovat sexu. Podle arcibiskupa Charlese Chaputa by měli žít "jako bratři a sestry", pokud chtějí chodit k svatému přijímání, aniž by nebylo jejich předchozí manželství zrušeno podle církevních regulí.

Církev rozvody podle občanského práva neuznává; manželství sice umožňuje zrušit, je to ale mnohem složitější než před státními úřady. Církevní postup trvá o dost déle, i celé roky, než nakonec - pokud vůbec - dospěje k závěru, že manželství z nějakého důvodu není "konzumováno".

Řada věřících, kteří si najdou nový vztah, pak žije v novém občanském manželství bez ohledu na to, že předchozí sňatek nebyl církví zrušen. Chtějí přitom ale dál žít aktivním církevním životem, k čemuž i papež František na rozdíl od mnoha konzervativních duchovních projevil určité pochopení; papež před časem vyzval, aby církev k takovým lidem měla velkorysejší přístup.

V nových pastoračních pokynech pro duchovenstvo a další katolické funkcionáře arcibiskup Chaput rovněž zakazuje pohlavní styky mezi katolíky stejného pohlaví. Homosexuálním věřícím nechce ani dovolovat držení odpovědných funkcí, aby podle něj nedošlo k "morálnímu zmatku v komunitě".

Chaput se tak podle agentury AP svébytně pustil do výkladu názorů papeže Františka, který v dubnu vyzval k většímu pochopení pro nedokonalé katolíky, například pro ty, kteří po rozvodu uzavřou nový sňatek. V dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky) papež ubezpečil rozvedené, že nejsou církví zatracováni. Taky v něm vyzval k respektu vůči homosexuálům.

Koncem června papež dokonce řekl, že by křesťané a katolická církev měli požádat o odpuštění homosexuály za to, jak s nimi v minulosti jednali.

ČTK


Klíčová slova: církev, sex, křesťanDiskuse ke článku