nahoru

Další oběť války na Ukrajině: Slavný ukrajinský operní pěvec

Tereza Stonišová2. července 2016 • 17:06
Další oběť války na Ukrajině: Slavný ukrajinský operní pěvec
foto: Facebook

Byl slavným ukrajinským operním pěvcem, střídavě žll v Paříži, kde při Pařížské opeře koncertoval. Miloval operu Faust, v němž mistrně ztvárňoval postavu Mefistofela. Když však vypukly boje na východě Ukrajiny, rozhodl se i přes údiv a protesty svých kolegů své místo předního barytona opustit, a vydal se bojovat na Ukrajinu. V bojích minulý týden bohužel zahynul.

O smrti Vasyla Slipaka informoval jako první ukrajinský novinář Yury Butusov, který se pohyboval ve východoukrajinském Donbase, na svém profilu na Facebooku. “Jeden z nejuznávanějších světových barytonistů, který žil 19 let v Paříži se stálým angažmá v Pařížské opeře. Když před dvěma lety začala ruská agrese na Ukrajině, vzdal se svého postu a jel bránit svou vlast,” uvedl Butusov.

 

Podle novináře bojoval za nacionalistickou ultrapravicovou stranu Pravý sektor, která v oblasti operuje i militantními složkami. “Nebyl to profesionální voják, byl to především zpěvák,” uvádí dále novinář. Přestřelka, která byla pro Slipaka smrtelná, se odehrála u města Debalceve, v jehož blízkosti již proběhlo několik klíčových bojů. Oficiální informace ohledně toho, zda jsou za smrt nejznámějšího ukrajinského barytonisty zodpovědní Rusové, nebo sami Ukrajinci, zatím zveřejněna nebyla.

 

Média se shodují, že Slipak byl považován za jednoho z nejtalentovanějších ukrajinských barytonistů posledních let. Za 19 let působení v pařížské opeře si vydobyl světové renomé. Nejznámější ukázky jeho tvorby si můžete poslechnout níže.

 

Jedna z posledních zpovědí barytonisty mimo jiné ukazuje, jakou prošel zpěvák vizuální proměnou. Jen málokdo by hledal v tomto muži operního zpěváka, kterému se klaněla francouzská smetánka: 

 

Tereza Stonišová


Klíčová slova: válka, smrt, ukrajina, zpěvák, oběť, donbas, operaDiskuse ke článku