nahoru

Ukrajinské tajné služby zveřejnily část dokumentů z dob Sovětského svazu

Tereza Stonišová26. června 2016 • 09:00
Archiv. Ilustrační snímek
Archiv. Ilustrační snímek
• foto: 
profimedia.cz

Ukrajinská tisková agentura Unian dnes informovala, že ukrajinští zpravodajci zveřejnili část dokumentů ze svých přísně tajných archivů. Dokumenty se týkají období, kdy byla Ukrajina součástí Sovětského svazu.

Jde především o dokumenty týkající se informací, jakým způsobem a kdy se Ukrajinci stali oběťmi represí Sovětského svazu. Zájem o nahlédnutí do archivních materiálů je podle informací serveru Ukraine Today velký. Již v prvních dnech otevření tohoto programu se k nahlédnutí do archivních dokumentů přihlásily stovky lidí. Většinou chtějí zjistit informace o svých příbuzných, kteří během represí SSSR zahynuli. Archiv je však otevřený i pro výzkumné pracovníky.

 

Hra o trůny ukrajinsky: Oligarchovi hrál orchestr ve žhnoucí ocelárně

“Jsem opravdu velmi šťastný, že jsem objevil svého otce. Alespoň v archivech. Teď alespoň vím, jak zhruba vypadal, vím, jaký měl rukopis,” popisuje Leonid Kopitukh, který svého otce nikdy nepoznal. Byl odsouzen za finanční podporu ukrajinské nacionalistické strany UNP, která fungovala během druhé světové války. “Nezjistil jsem, jestli ji opravdu financoval,” uvedl dále syn. “Možná jen pomáhal jejím vojákům,” dodává.

 

Ruský život: Úředníci na Krymu varují lidi, ať přestanou krást písek na plážích

Podobných případů budou stovky. Sovětský svaz, nyní Ruská federace, své archivy zveřejnily jen velmi omezeně, a to jen na určitou dobu v 90. letech, a také jen jistou část. Zveřejnění ukrajinských archivů má napomoci především těm rodinám, které dosud nemají povědomost o tom, kam se ztratili jejich příbuzní, a to zejména v době sovětských represí ve 30. letech a poté během 2. světové války.

Tereza Stonišová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,280
29,290
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější