NATO by před Ruskem Pobaltí neubránilo, říká šéf sil USA v Evropě | Reflex.cz
nahoru

NATO by před Ruskem Pobaltí neubránilo, říká šéf sil USA v Evropě

ČTK22. června 2016 • 18:10
NATO by před Ruskem Pobaltí neubránilo, říká šéf sil USA v Evropě
foto: Profimedia.cz

Pokud by se Rusko rozhodlo zaútočit na pobaltské státy, Severoatlantická aliance by je nedokázala ochránit. V rozhovoru s německým týdeníkem Die Zeit, který vychází ve čtvrtek, to řekl velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges. Nedávné cvičení NATO v Polsku navíc podle něj ukázalo na logistické i komunikační problémy aliančních vojáků.

"Rusko by dokázalo pobaltské státy dobýt rychleji, než bychom se tam přesunuli, abychom je mohli bránit," řekl Hodges. Podle něj by v případě ruské agrese trvalo útočícím jednotkám 36 až 60 hodin, než by obsadily Tallinn, Rigu i Vilnius.

Desetidenní vojenské cvičení Anakonda, které v Polsku před týdnem skončilo, podle Hodgese odhalilo značné problémy uvnitř aliance. Generál uvedl, že byly problémy ve spolupráci jednotek z 22 účastnických zemí a že se nepodařilo dostatečně rychle přesunout těžkou techniku ze západní Evropy do východních zemí NATO.

NATO: Kybernetický útok budeme brát jako napadení a odpovíme konvenčními zbraněmi

Hodges také vyjádřil velké obavy o zabezpečení komunikačních kanálů uvnitř NATO. "Ani vysílačky, ani e-maily nejsou bezpečné. Vycházím z toho, že všechno, co píšu na svém mobilním telefonu, si kdokoli může přečíst," řekl.

Šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel nicméně tento týden v Praze uvedl, že zpravodajská hodnocení aliance nenaznačují, že by se Rusko chystalo k rozsáhlé vojenské agresi. Podle něj však nelze vyloučit, že by Ruská federace mohla k destabilizaci některých pobaltských zemí použít scénář podobný z Krymu nebo východní Ukrajiny. Tomu by mělo zabránit rozmístění čtyř mnohonárodních praporů v Polsku a v Pobaltí, které by měly fungovat jako odstrašující síla.

Válka s Ruskem může být už příští rok, soudí bývalý velitel NATO

ČTK


Klíčová slova: NATO, Rusko, pobaltí


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější