Válka s Ruskem může být už příští rok, soudí bývalý velitel NATO | Reflex.cz
nahoru

Válka s Ruskem může být už příští rok, soudí bývalý velitel NATO

bar19. května 2016 • 14:56
Válka s Ruskem může být už příští rok, soudí bývalý velitel NATO
foto: Facebook

Bývalý zástupce vrchního velitele sil NATO v Evropě, britský generál Alexander Richard Shirreff, publikoval ve středu knihu s kontroverzním názvem 2017: Válka s Ruskem. Obsah je samozřejmě neméně kontroverzní.Podle Shirreffa je dost dobře možné, že nás a celou Severoatlantickou alianci čeká brzy válka, jež by mohla eskalovat v „nukleární konflikt“.

Srolovaná pánev, nafouknutý termofor. Takhle cvičí ruské speciální jednotky
Se Shirreffovou předpovědí souhlasí i jeho bývalý nadřízený, americký admirál James Stavridis, jenž ke knize napsal předmluvu. „Pod Putinovým vedením nastavilo Rusko velice nebezpečný kurs, který by mohl eskalovat ve válku s NATO. A tato válka by se snadno mohla stát nukleárním konfliktem,“ píše Stavridis.

Jak upozornil web dailycaller.com, Shirreff dále v knize rozebírá, kterak by mohl potenciální konflikt začít. Podle něj je Putinův plán velmi jednoduchý. Ruský prezident bude dále zabírat území na východní Ukrajině, dokud nevytvoří pozemní spojení s Krymem. Až Moskva stabilizuje nově dobyté území na Ukrajině, provede invazi do tří zemí Pobaltí. Jako první prý Putin zaútočí na Lotyšsko.

Putinův kult smrti. "Válka je smyslem ruské existence"
Jefim Fištejn 17. května 2016 • 10:43

Putinův kult smrti. "Válka je smyslem ruské existence"

Protože Estonsko, Litva i Lotyšsko jsou členy NATO, byla by ve válce s Ruskem celá aliance, což by podle Shirreffa Moskva řešila hrozbou jaderné války.

„Nemějte žádné iluze — v ruské vojenské strategii se stále počítá s rozsáhlým nukleárním útokem na Evropu,“ píše dále Shirreff. Jedním z argumentů pro tuto tezi je i ruské nasazení dosud největší mezikontinentální střely, kterou kdy vyrobilo. Podle plánu má tyto rakety mít Rusko připravené v roce 2018.

Satelitní snímky usvědčují Rusko ze lži. Na Ukrajině mělo systém Buk, jaký sestřelil…

bar


Klíčová slova: putin, Rusko, válka, NATODiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,370
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější