nahoru

Studie OECD: Nejlepší zemí pro život je Norsko, České republice patří 21. místo

ČTK 1. června 2016 • 07:00
Česká republika je podle studie OECD 21. nejlepší zemí pro život.
Česká republika je podle studie OECD 21. nejlepší zemí pro život.
• foto: 
Pixabay.com

Nejlepší zemí pro život je Norsko, za nímž následují Austrálie a Dánsko. Vyplývá to z indexu kvality života, který sestavuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). České republice patří v žebříčku 21. místo, Slovensko se nachází na 24. příčce.

OECD na základě 11 kritérií hodnotí životní úroveň ve 38 zemích světa. Rozhodujícími faktory jsou například zdraví, výše a rozdělení příjmů ve společnosti, zaměstnanost, délka pracovní doby, bydlení, bezpečí, volný čas či spokojenost se životem.

Česká republika je podle OECD nadprůměrná například z hlediska osobní bezpečnosti, vzdělání či sociálních vztahů. Zaostává však v oblasti příjmů, zdraví či bydlení. OECD poukazuje rovněž na značnou propast mezi nejbohatšími a nejchudšími. Nejbohatší pětina populace v ČR podle ní vydělává téměř čtyřikrát tolik než nejchudších dvacet procent lidí.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je mezivládní organizace sdružující 34 ekonomicky nejrozvinutějších států na světě, které přijaly principy demokracie a tržní ekonomiky. OECD vznikla v roce 1961. OECD koordinuje ekonomickou a sociálně-politickou spolupráci členských zemí, zprostředkovává nové investice, prosazuje liberalizaci mezinárodního obchodu. Česká republika se stala jako první postkomunistická země členem OECD 21. prosince 1995.

 

ČTK


Klíčová slova: ekonomika, bohatství, OECD, NorskoDiskuse ke článku