Ukrajina: Savčenková je doma, Porošenko věří i v návrat Krymu | Reflex.cz
nahoru

Prezident Porošenko komikem roku: "Ukrajina dostane zpět Donbas i Krym"

ČTK25. května 2016 • 18:00
Prezident Porošenko uvítal vězněnou pilotku Savčenkovou.
Prezident Porošenko uvítal vězněnou pilotku Savčenkovou.
• foto: 
ČTK/AP/Sergei Chuzavkov

Ukrajina dostane zpátky Krym a východ země obsazený povstalci, stejně jako dostala zpět Nadiju Savčenkovou. V projevu k ukrajinskému národu to dnes prohlásil prezident Petro Porošenko. Promluvil krátce poté, co se do země po téměř dvouletém věznění vrátila ukrajinská letkyně a poslankyně, odsouzená v Rusku na 22 let vězení. Kyjev ji vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině.

Ruský život: Úředníci na Krymu varují lidi, ať přestanou krást písek na plážích
Porošenko občanům slíbil, že se zasadí o osvobození všech Ukrajinců zadržovaných v Rusku a na "okupovaných územích". Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková dnes novinářům řekla, že v brzké době je možné očekávat "dobré zprávy" o dvou dalších dvou Ukrajincích vězněných v Rusku. Média spekulují, že jedním z nich by mohl být režisér Oleh Sencov vězněný za údajnou podporu "teroristů" na Krymu.

Porošenkově dnešnímu prohlášení byla přítomna Savčenková, které prezident slavnostně předal řád Zlaté hvězdy. Titul "hrdinka Ukrajiny" udělila hlava státu letkyni už dříve.

Kyjev se prý s Moskvou předběžně dohodl na osvobození Savčenkové

"Jsme hrdi na chování Savčenkové během věznění. Nebyl to první pokus o její osvobození," řekl prezident.

Na ceremoniálu krátce promluvila i Savčenková, která se novinářům představila v dobré formě, očividně bez známek strádání. "Ukrajina má právo na existenci bez ohledu na to, zda má někdo nemocnou duši nebo hlavu," prohlásila. Uděláme všechno proto, aby byly naplněny minské mírové dohody, dodala.

Že je Krym Ukrajina? Rus dostal dva roky natvrdo za sdílení článku v sociální síti

ČTK


Klíčová slova: ukrajina, porošenko, krymDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější