Prezident Porošenko uvítal vězněnou pilotku Savčenkovou.

Prezident Porošenko uvítal vězněnou pilotku Savčenkovou. Zdroj: ČTK/AP/Sergei Chuzavkov

Prezident Porošenko komikem roku: "Ukrajina dostane zpět Donbas i Krym"

Ukrajina dostane zpátky Krym a východ země obsazený povstalci, stejně jako dostala zpět Nadiju Savčenkovou. V projevu k ukrajinskému národu to dnes prohlásil prezident Petro Porošenko. Promluvil krátce poté, co se do země po téměř dvouletém věznění vrátila ukrajinská letkyně a poslankyně, odsouzená v Rusku na 22 let vězení. Kyjev ji vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině.

Porošenko občanům slíbil, že se zasadí o osvobození všech Ukrajinců zadržovaných v Rusku a na "okupovaných územích". Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková dnes novinářům řekla, že v brzké době je možné očekávat "dobré zprávy" o dvou dalších dvou Ukrajincích vězněných v Rusku. Média spekulují, že jedním z nich by mohl být režisér Oleh Sencov vězněný za údajnou podporu "teroristů" na Krymu.

Porošenkově dnešnímu prohlášení byla přítomna Savčenková, které prezident slavnostně předal řád Zlaté hvězdy. Titul "hrdinka Ukrajiny" udělila hlava státu letkyni už dříve.

"Jsme hrdi na chování Savčenkové během věznění. Nebyl to první pokus o její osvobození," řekl prezident.

Na ceremoniálu krátce promluvila i Savčenková, která se novinářům představila v dobré formě, očividně bez známek strádání. "Ukrajina má právo na existenci bez ohledu na to, zda má někdo nemocnou duši nebo hlavu," prohlásila. Uděláme všechno proto, aby byly naplněny minské mírové dohody, dodala.