Komunistická Kuba povoluje malé a střední firmy. Doposud fungovaly nelegálně | Reflex.cz
nahoru

Komunistická Kuba povoluje malé a střední firmy. Doposud fungovaly nelegálně

ČTK25. května 2016 • 09:31
Restaurace na Kubě směly fungovat jako rodinné podniky. Často zákon obcházely.
Restaurace na Kubě směly fungovat jako rodinné podniky. Často zákon obcházely.
• foto: 
Nick Kenrick (CC BY2.0)

Kuba zlegalizuje malé a středně velké soukromé firmy. Uvádí se to v úterním dokumentu vládnoucí komunistické strany. Tento krok by mohl výrazně rozšířit soukromé podnikání v jedné z posledních komunistických zemí světa.

Dokumenty uvádějí, že strana do strategického plánu společenského a hospodářského rozvoje zahrne kategorii malých a středních soukromých podniků. Až dosud vláda povolovala podnikání pouze jednotlivcům v několika stovkách určených činností. Ve skutečnosti se mnozí z nich stali podnikateli, kteří zaměstnávají i jiné Kubánce, což ale úřady neuznávají a často je za to pronásledují.

Obrat dokončen: Česko bude mít na Kubě velvyslance
ČTK 29. dubna 2016 • 13:18

Obrat dokončen: Česko bude mít na Kubě velvyslance

Prezident Raúl Castro minulý měsíc na komunistickém sjezdu konstatoval, že tyto podniky působí "bez nezbytného legálního základu" a řídí se pouze pravidly určenými pro malé rodinné firmy. Úterní dokument píše, že Kubánci budou nyní moci vytvářet "soukromé podniky střední, malé a mikro velikosti", které budou uznány jako "legální subjekty".

Ekonomové se podle agentury Reuters domnívají, že tento krok by mohl dát již existujícím podnikům například právo na dovoz nebo vývoz zboží za velkoobchodních podmínek. Sám dokument podrobnosti nového režimu nespecifikoval.

Od roku 2006, kdy Raúl Castro vystřídal v čele země svého bratra Fidela, se na Kubě díky částečnému zavedení tržního hospodářství objevily stovky restaurací, salonů krásy či kaváren. Stát však nadále kontroluje asi 90 procent ekonomiky.

"Brzy zemřu," oznámil vůdce kubánské revoluce Fidel Castro
Daniel Baret 23. dubna 2016 • 23:26

"Brzy zemřu," oznámil vůdce kubánské revoluce Fidel Castro

ČTK


Klíčová slova: kuba, castro, komunistéDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější