Vůdce radikálního hnutí Taliban je mrtev, potvrdil Barack Obama | Reflex.cz
nahoru

Vůdce radikálního hnutí Taliban je mrtev, potvrdil Barack Obama

ČTK23. května 2016 • 12:46
Zabitý vůdce radikálního hnutí Taliban Muhammada Mansúra
Zabitý vůdce radikálního hnutí Taliban Muhammada Mansúra
• foto: 
ČTK

Bílý dům dnes potvrdil smrt vůdce afghánského radikálního hnutí Taliban Muhammada Mansúra při útoku amerického bezpilotního letounu. V prohlášení, vydaném během návštěvy prezidenta Baracka Obamy ve Vietnamu, označil Mansúrovu smrt za milník v úsilí USA o dosažení dlouhodobého míru a prosperity v Afghánistánu.

"Taliban by měl využít tuto příležitost k tomu, aby nastoupil jedinou reálnou cestu k ukončení konfliktu tím, že se připojí k afghánské vládě v procesu usmíření," uvádí se v prohlášení.

Mansúrova smrt by měla vyslat extremistům jasný signál, že Spojené státy jsou odhodlány bránit svůj lid," prohlásil dnes Obama na tiskové konferenci po setkání s vietnamským prezidentem. "Byl to člověk, který si jako šéf Talibanu speciálně vybíral za cíl americké vojáky a další americké občany v Afghánistánu," dodal Obama.

Princ Harry a Alžběta II. natočili klip. Zapojili i Obamovy

Podle poradců Obama útok na Mansúra osobně schválil a byl o něm informován před jeho zahájením a po něm. Obama uvedl, že zabití Mansúra nepředstavuje změnu americké vojenské strategie v Afghánistánu, jejíž podstatou bude nadále výcvik afghánských vojáků. Bojovou misi Washington v Afghánistánu ukončil v roce 2014.

"Nebudeme znovu zahajovat každodenní bojové operace, které v současnosti provádějí afghánské bezpečnostní síly. Naším úkolem je pomoci Afghánistánu bránit svou vlastní zemi. Na druhou stranu, pokud je nějaký vůdce, který nepřetržitě plánuje akce poškozující americké občany a který odmítá mírové rozhovory, jež by mohly ukončit desítky let války v Afghánistánu, pak jako vrchní velitel ozbrojených sil nesmím přihlížet," řekl Obama.

Obama: Buďte jednotní a nesvádějte problémy na migranty

Mansúrovu smrt už dřív potvrdily afghánská vláda a afghánská tajná služba, stejně jako vysoký představitel Talibanu. Vysoký velitel Talibanu mulla Abdul Rauf agentuře AP řekl, že Mansúr zahynul při americkém náletu "v pohraniční oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem".

Afghánský premiér Abdulláh Abdulláh o víkendu v prohlášení zveřejněném na twitteru uvedl, že "vůdce Talibanu Mansúr byl zabit při náletu bezpilotního letadla... Jeho auto se stalo terčem útoku v Dahl Bandinu", oblasti v pákistánské provincii Balúčistán těsně za hranicí s Afghánistánem.

Jak „Nesmrtelný pluk“ rozdupal všechny sny USA a Evropy o rozpadu Ruska. Tak určitě…

Mulla Mansúr nahradil teprve loni v létě v čele islamistických radikálů mullu Muhammada Umara, jehož utajovanou smrt Taliban potvrdil loni v červenci až po dvou letech. Mansúr byl předtím Umarovým nejbližším poradcem. Jeho nástup do čela Talibanu ale vyvolal uvnitř organizace rozkol a řada talibanců přešla ke konkurenčním a extrémnějším organizacím typu Islámský stát.

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější