nahoru

Noční vlci míří k Polsku. Neprojedete, vzkazují Poláci

sto, ČTK 30. dubna 2016 • 13:39
Noční vlci míří k Polsku. Neprojedete, vzkazují Poláci
foto: Kreml

Polsko oznámilo, že přes své území nehodlá vpustit motorkářskou skupinu Noční vlci, kteří chtějí svou cestou uctít vítězství Sovětů ve 2. světové válce. Noční vlci jsou proslulí svou láskou k Vladimiru Putinovi. Jejich jednostranná interpretace historie a také velká afinita k Putinovi způsobuje pochopitelnou nevraživost ze strany Poláků.

Ruský motorkářský klub Noční vlci nehodlá změnit plány své jízdy do Berlína k uctění sovětského vítězství v druhé světové válce, přestože Polsko odmítlo povolit průjezd těmto motorkářům, kteří jsou známí blízkými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Držíme se plánu, nic na něm neměníme," řekl koordinátor jízdy Andrej Bobrovskij podle polské televize TVN 24 po příjezdu skupiny motocyklistů do Minsku.

Rusové dnes v běloruské metropoli položili květy k pomníku padlých sovětských vojáků a při této příležitosti se k nim podle ruského serveru LifeNews připojili kolegové z Evropy a místní obyvatelé.

 

"Pro mne je to věc cti a má povinnost. Myslím, že podobně smýšlí každý z nás. Čím více se nám snaží odebrat naše vítězství, tím větší budeme klást odpor," prohlásil šéf klubu Alexandr Zaldostanov, známý pod přezdívkou Chirurg, o výpravě, která má 9. května skončit v Berlíně. Tam ovšem Zaldostanov nemůže, protože mu Evropská unie již dříve zakázala vstup.

 

Noční vlci chtějí ještě dnes zamířit k hranici s Polskem, přestože jim Varšava z "bezpečnostních důvodů" průjezd přes polské území zakázala. Na polský zákaz reagovalo ruské ministerstvo zahraničí, které si povolalo polskou velvyslankyni v Moskvě a polský krok odsoudilo jako "mimořádně cynické a zlomyslné gesto".

Trasa ruské jízdy má vést přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Česko, podobně jako loni, kdy někteří ruští motorkáři nedostali v Polsku a také v Německu vstupní víza. Do Berlína z nich nakonec oklikami dorazila jen část.

sto, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.