Raketa vynesla na oběžnou dráhu tři družice

Raketa vynesla na oběžnou dráhu tři družice Zdroj: ČTK

Nový ruský kosmodrom Vostočnyj
Raketa vynesla na oběžnou dráhu tři družice
Raketa vynesla na oběžnou dráhu tři družice
Raketa vynesla na oběžnou dráhu tři družice
11
Fotogalerie

Rusko z nového kosmodromu vyslalo první raketu (konečně)

Odložený start první rakety z nového ruského kosmodromu Vostočnyj byl v noci na dnešek (českého času) úspěšný, informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos. Nosná raketa Sojuz 2.1 vynesla na oběžnou dráhu trojici menších družic. Původně plánovaný start byl ve středu za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina na poslední chvíli odložen kvůli poruše řídícího systému rakety.

Sojuz 2.1 odstartoval v 05:01 místního času (04:01 SELČ) a do kosmu vynesl tři menší družice: Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218. Satelity se od rakety oddělily přibližně devět minut po startu a zamířily na oběžnou dráhu.

"Chci vám poblahopřát. Máte na co být hrdí," řekl Putin pracovníkům kosmodromu a Roskosmosu po úspěšné akci. Středeční nezdar označil za "přehnanou reakci" řídícího systému, jenž zabránil startu, který prý bylo možné provést.

Ve středu přitom šéf Kremlu kritizoval "lajdáctví" v raketovém průmyslu, které podle něj nejspíš zavinilo i další neúspěchy v ruském vesmírném programu v poslední době. Rovněž prohlásil, že pokud za problémy skutečně stojí špatný přístup odpovědných lidí, bude nutné vyvodit závěry.

Nosná raketa bez posádky měla původně odstartovat ve středu ráno, půldruhé minuty před startem však bylo odpočítávání automaticky přerušeno.

Vostočnyj je první ruský národní civilní kosmodrom, který má Moskvě zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Dosud využívaný kosmodrom Bajkonur se totiž pro Rusy ocitl po rozpadu někdejšího Sovětského svazu v zahraničí, protože se nachází na území středoasijského Kazachstánu. Převedení celého provozu do Vostočného ale ještě nějaký čas potrvá. Nové ruské vesmírné centrum v Amurské oblasti totiž zdaleka není dokončené.

Po dnešním premiérovém startu by měl mít kosmodrom delší pauzu - s dalším startem se podle šéfa kosmické agentury Roskosmos Igora Komarova počítá až v roce 2017 a s plným provozem o rok později.