Salah Abdeslam

Salah Abdeslam Zdroj: Profimedia

Ozbrojenci převezli Salaha Abdeslama do Francie
Ozbrojenci převezli Salaha Abdeslama do Francie
Abdeslamův obhájce Franck Berton
Brahim Abdeslam se odpálil v pařížské kavárně
4
Fotogalerie

Belgie vydala teroristu Abdeslama do Francie

Salah Abdeslam, údajný jediný přeživší terorista z listopadových útoků v Paříži, byl dnes ráno vydán z Belgie do Francie. Sdělila to belgická prokuratura a potvrdila francouzská justice. Francouze Abdeslama zatkla belgická policie 18. března v Bruselu a jeho vydání francouzské justici se očekávalo. Abdeslam má ještě dnes ve Francii stanout před vyšetřujícími soudci.

Abdeslam byl dnes ráno v 9:05 SELČ na základě evropského zatykače, který v březnu vydala Francie, předán francouzským úřadům, uvedla belgická federální prokuratura v prohlášení.

Při útoku skupiny džihádistů 13. listopadu zahynulo 130 lidí a další stovky osob utrpěly zranění. Šestadvacetiletý Abdeslam je podezřelý, že v přípravě a provedení tohoto vraždění hrál klíčovou roli.

Očekává se, že Abdeslam ještě dnes stane před soudci. Ti posoudí a bezpochyby vyhoví žádosti prokuratury, aby byl podezřelý umístěn do vyšetřovací vazby. "Bude v průběhu dne předveden vyšetřujícím soudcům s cílem zahájit jeho vyšetřování," uvedl v prohlášení pařížský prokurátor François Molins.

Abdeslamův advokát dnes ujistil, že jeho klient hodlá s francouzskými vyšetřovali spolupracovat. "Záleží mu na tom, aby vše vysvětlil. Mě zase záleží na tom, aby měl spravedlivý proces a byl odsouzen za věci, které spáchal, a ne za věci, které nespáchal," řekl francouzský advokát Franck Berton regionálnímu francouzskému deníku La Voix du Nord.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Abdeslam si během atentátů svůj vlastní sebevražedný útok rozmyslel a uprchl do Bruselu, kde byl nakonec dopaden. Belgie ho vydala Francii až po několika týdnech, protože Abdeslama vyslýchala pro jeho možné zapojení i do sebevražedných útoků letos 22. března v Bruselu. Tři džihádisté tehdy na letišti a v metru belgické metropole zabili 32 lidí.