nahoru

Proč by měla Amerika problém vyhrát třetí světovou válku

Jan Jandourek 21. dubna 2016 • 17:00
Proč by měla Amerika problém vyhrát třetí světovou válku
foto: Conseil Régional de Basse-Normandie / National Archives USA

Ve druhé světové válce proti Hitlerovi a Japonsku Spojenci vyhráli, protože na jejich straně stála ekonomická síla, především ta z USA. Jenže dnes už to tak není. Příští válka by mohla dopadnout s úplně jiným koncem.

„Byl jsem na tom kopci jako velitel baterie se šesti 88milimetrovými protitankovými kanóny. Američané stále posílali po silnici tanky a my jsme je odstřelovali. Nakonec nám došly náboje a Američanům nedošly tanky.“ To je vzpomínka německého velitele dělostřelectva z bitvy o Salerno.

Americký profesor Peter Navarro z University of California-Irvine si na stránkách The National Interest klade otázku, jak by na tom byly Spojené státy dnes. Podle něj na začátku druhé světové války spojené síly nacistického Německa a Velkého japonského císařství odpovídaly polovině síly Spojených států. Pokud ze žádného jiného důvodu, tak už pro výkonnost svých továren a pracovní síly Amerika držela strategickou převahu.

Statistická korespondence mezi ekonomickým výkonem a vojenskou silou ve druhé světové válce je až překvapivá. Zatímco Spojené státy vyrobily více než tři sta tisíc vojenských letadel, Německo a Japonsko dohromady méně než dvě stě tisíc. V západním Pacifiku USA měly zhruba 350 torpédoborců, Japonsko 63. Mezitím na evropském kontinentu bojovalo mnohem víc amerických tanků než německých, jak ukazuje i ona historka z bitvy u Salerna.

Autor připomíná Stalinovu tezi, že „kvantita má své vlastní kvality“. Když stateční američtí vojáci, námořníci a letci v předních liniích nakonec vyhráli druhou světovou válku, měli za sebou na svém kontinentě továrny, které mohly vyrobit více tanků, letadel a lodí, a to rychlostí mnohem větší, než je nepřítel mohl ničit. To je právě to, co velký pruský stratég Carl von Clausewitz kdysi výstižně označil jako „válka algebry“.

To je ovšem minulost. Mnoho z těch továren, jež vyhrály druhou světovou válku, bylo v Americe zrušeno nebo přesunuly svou výrobu do čínských velkoměst. A tady je zřejmý strategický problém. Pokud by teď došlo k další válce, již by mohl rozpoutat nějaký výstřel kvůli sporu o skalisko v Jihočínském moři nebo severokorejská střela vypálená na Soul, bylo by to jinak. Amerika už nemá ekonomickou sílu na své straně. Číňané klonují ruský letoun Suchoj a používají okopírované prvky z amerických letadel F-22 a F-35. V USA projekt F-35 naráží na finanční problémy a nečekané technologické překážky. Americké loděnice se zavírají, zatímco v největších šesti čínských se pracuje přesčas. Číňané plánují vbrzku začít stavět stálou orbitální stanici a letět na Měsíc. Naopak Barack Obama americký kosmický program dost zablokoval a američtí astronauti jsou zatím odkázáni na pronajímání míst v ruských kosmických lodích Sojuz.

„Takže ano, můžeme sedět, drobit popcorn na naše pohovky a nadále si užívat nostalgii filmů o druhé světové válce, které ukazují, jak ti ‚dobří‘ triumfují nad autoritářským, genocidním a hegemonickým zlem,“ píše Navarro. Pokud budou nějaké další válečné filmy vyprávět o boji proti „novým nacistům“ a represívním režimům, budou mít nejspíš úplně jinou koncovku. Pokud tedy Amerika nenajde způsob, jak obnovit svou ekonomickou základnu. Problém je v tom, že lidé z ekonomické sféry řeší otázky jako unfair trade, jež však ekonomickou základnu USA poškozují; nezajímají se o produkci zbraní na obranu. Lidé z U.S. Navy si stěžují na zmenšující se sílu námořnictva.

Clausewitz, Stalin a nacisté věděli, jak to ve válce funguje, uzavírá Navarro. A my podle něj tomuto poznání nevěnujeme pozornost. V Evropě to platí ještě víc než v Americe.

 Klíčová slova: hitler, amerika, 2. světová válka


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.