Britské královně je 90, zatím slaví hlavně v soukromí. Show teprve přijde | Reflex.cz
nahoru

Britské královně je 90, zatím slaví hlavně v soukromí. Show teprve přijde

ČTK21. dubna 2016 • 12:49
Britské královně je 90, zatím slaví hlavně v soukromí. Show teprve přijde
foto: ČTK

Britské královně Alžbětě II. je právě 90 let. S národem sice své jubileum oficiálně oslaví tradičně až v červnu, ale už nyní se až do června budou po celé zemi konat pouliční akce, přehlídky a královské návštěvy. Zatím panovnice slaví především v soukromí se svou rodinou na hradě Windsor nedaleko Londýna, čeká ji ale i několik vystoupení na veřejnosti.

Na začátku programu bylo odhalení plakety ve městě Windsor na chodníku označující začátek Královniny stezky u hradu. Cesta dlouhá asi 6,3 kilometru má v městečku 63 zastavení připomínajících rekordních 63 let královnina působení na trůnu. Alžběta II. s manželem, princem Philipem, se pak setká s obyvateli města.

Večer královna zapálí první z tisícovky tradičních britských zápalných majáků, vysokých obřích pochodní, které se obvykle nacházejí na vrcholcích kopců nebo v centrech měst a jsou zapalovány při významných královských příležitostech. Další obří pochodně se vzápětí rozhoří po celé zemi i ve světě.

Britská královna ve svém vánočním poselství uvedla, že věří ve vítězství "světla nad…

Dnes Alžběta II. navštíví ve Windsoru pobočku Královské pošty, která letos slaví 500 let. V Alexandřiných zahradách ve Windsoru pak slavnostně otevírá hudební pavilón. V pátek bude panovnice hostit na soukromém obědě na hradě Windsor amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho ženu.

Královna má sice narozeniny ve čtvrtek, ale oficiálně je oslaví až 10. června. Je to tradice sahající až do roku 1748 a důvodem je vyšší pravděpodobnost hezkého počasí pro přehlídku. Desátého června slaví 95. narozeniny i princ Filip. Vévoda z Edinburghu už ale dal dopředu najevo, že si žádné veřejné oslavy nepřeje.

Fotografie dne: Královnu Alžbětu II. vítal v Berlíně velký plyšový medvěd

Kdo si potrpí na přehlídky, bude si muset počkat až do 12. května. Od toho dne se po tři následující večery bude v královském soukromém parku ve Windsoru konat hodinu a půl trvající show s jízdami koňů, kteří jsou Alžbětinými oblíbenými zvířaty, divadelní, taneční a hudební vystoupení a světelná show k poctě královny. Představení má diváky provést životem panovnice od narození po druhou světovou válku, svatbu, korunovaci a vládu. Všech 25.000 vstupenek je už ale vyprodaných.

Posledního představení 15. května se zúčastní i sama královna a bude jej přenášet televize ITV. Panovnici zazpívají Kylie Minogue, James Blunt, Jess Glynneová nebo mezzosopranistka Katherine Jenkinsová.

Královna Alžběta II. bude zřejmě muset opustit Buckinghamský palác, ten potřebuje opravu

V pátek 10. června se pak bude v londýnské katedrále svatého Pavla konat slavnostní bohoslužba pouze pro zvané, televize BBC ji bude vysílat v přímém přenosu. Den poté propuknou hlavní oslavy s tradičními vojenskými přehlídkami. Královna a její rodina přijedou do Buckinghamského paláce v kočárech a ve 14:00 SELČ se rodina, včetně benjamínků prince George a princezny Charlotty, objeví na balkóně a bude sledovat přelet stíhaček RAF.

V pátek 10. června a v sobotu 11. června si navíc na své přijdou i britští pijani, neboť hospody, které mají licenci do jedenácti večer, budou mít z rozhodnutí vlády na počest královny otevřeno až do jedné v noci.

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější